Infostart.hu
eur:
349.66
usd:
301.63
bux:
138300.58
2026. június 16. kedd Jusztin
Nyitókép: magyarepitok.hu

Óriási átalakítás a Balatonon, még búvárokat is be kellett vetni

Hamarosan átadják a megújult balatonfüredi mólót és kikötőt.

A végéhez közeledik Balatonfüreden a személyhajó kikötő megközelítését szolgáló bejáró móló és vitorláskikötő átfogó felújítása – írja a magyarepitok.hu.

Megerősítették a bejárómóló szerkezetét, kicserélték a kikötőt kiszolgáló – a mólón keresztül haladó – közműveket, felújították a keleti és a nyugati oldalon összesen 38 kishajót kiszolgáló kikötési pontokat a szükséges segédszerkezetekkel és infrastruktúrával együtt. A projekt keretében újjászületik a partot és a mólót összefűző 19,8 méter hosszú híd is. A felújítás során a Tagore sétánnyal harmonizáló új kőburkolatot kap a kikötő, így egy új elegáns találkozási hellyel is gazdagodik Balatonfüred.

Az első füredi kikötőt 1845-ben ideiglenes jelleggel, fából építették. Szűk egy évszázaddal később, 1935-ben láttak neki, szigetszerű kialakítással egy tartós szerkezet megépítésének, így készült el a mólófej, amelyet röviddel ezután összekapcsoltak a sétánnyal. A kikötői medence vízcseréjét előbb egy 15, majd 1979-től egy 19,8 méteres híddal biztosították. Azóta átfogó felújítást nem végeztek az építményen, csak állagmegóvó munkálatokat.

Eredetileg, a kikötő nyugati oldalán mintegy 86, míg a keleti oldalon lévő 37 méteres kőfal elé, festett acél oszlopos előregyártott vasbeton panelsor épült volna, hasonlóan a kőburkolatú rézsűs szakaszhoz. A meglévő partfal rossz állapota és a terveltérések miatt, ezt azonban nem lehetett megvalósítani, így új műszaki megoldást kellett találni. A rézsűburkolat állékonyságát megerősítették, a lábazati kőszórás hiánya miatt a móló falazatát pedig egy hazánkban ekkora projektnél még soha nem alkalmazott amerikai fejlesztésű technológiával, a vasbeton kitöltésű Truline PVC szádpanel elemekkel építették meg. Ezenkívül a móló szintjét betontöltéssel 15 centiméterrel megemelték.

A projekt érdekessége, hogy egyes munkafolyamatok a víz alatt folytak, például a partfal építése és kapcsolódó munkái, vagyis a kőszórás és a hátrahorgonyzás a hevedergerenda elhelyezésével. A vízépítési munkák nagy részét egy forgó kotróval felszerelt úszó munkagéppel kivitelezték. A tómedret érintő munkálatokat természetvédelmi szakértő felügyelete mellett végezték el, de szükség volt kiegészítő búvármunkára, főként a feltárásoknál, a partfal hátrahorgonyzási, valamint a híd melletti csatlakozó szakaszok munkáinak során.

A munkálatok révén a kikötő felső sétánya 30, a móló 100 centiméterrel lett szélesebb. Az alsó sétányok esetében ez az érték 50 centiméter, bár ez a tájépítészeti elemek miatt kevéssé válik érzékelhetővé.

A kivitelező tervei szerint hetekkel a véghatáridő előtt július közepén elkészülnek.

Címlapról ajánljuk

Magyar Péter: „szégyelljék magukat!” – sürgősséggel tárgyalja az Országgyűlés a korrupcióellenes törvénycsomagot

Sürgős tárgyalásba vette az Országgyűlés az európai uniós forrásokhoz való hozzáféréshez szükséges 110 oldalas törvénymódosító javaslatot. A Fidesz és a KDNP nemmel szavazott, Magyar Péter miniszterelnök szerint az ellenzék nem akarja, hogy Magyarország hozzájusson a 6000 milliárd forintos uniós forrásokhoz. Görög Márta igazságügyi miniszter, az előterjesztő hangsúlyozta: Magyarország nem elveszíteni akarja az uniós forrásokat, hanem hazahozni és felhasználni, és nem új feltételeket teljesítenek, hanem 2022 óta ismert kötelezettségeket
Bejelentette a Mol: megvan a részvényesi megállapodás a NIS irányításáról

Bejelentette a Mol: megvan a részvényesi megállapodás a NIS irányításáról

A Mol-csoport Részvényesi Megállapodást írt alá a szerb kormánnyal a Naftna Industrija Srbije (NIS) jövőbeli irányításáról, miután a Gazpromnyefttel folytatott tárgyalások keretében a vállalat 56,15 százalékos részesedésének megvásárlására készül. A tranzakcióval a magyar olajcég Szerbia egyetlen nagy olajfinomítójának, a pancsovai létesítménynek, valamint egy több mint 400 töltőállomásból álló hálózatnak a többségi tulajdonosává válna. Az ügylet hátterében az áll, hogy az orosz tulajdonosi háttér miatt a NIS amerikai szankciós nyomás alá került, ami kényszerhelyzetet teremtett mind Szerbia, mind a Gazpromnyeft számára. A vételár korábbi becslések szerint 900 millió és 1,41 milliárd dollár között alakulhat, a tranzakció lezárásához azonban még további hatósági engedélyek szükségesek.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×