Infostart.hu
eur:
384.97
usd:
331.89
bux:
122311.2
2026. január 17. szombat Antal, Antónia
Half alive and half dead tree standing in the areas of landscape, The concept of climate has changed and Global warming
Nyitókép: chonticha wat/Getty Images

Erre már nagyon várt Magyarország

A hét első felében hullott csapadék nyomán az aszály országszerte mérséklődött, nagy területen meg is szűnt, felfrissült a vegetáció - írta a HungaroMet Zrt. csütörtöki agrometeorológiai elemzésében.

A hétfőn érkezett hidegfront csaknem országszerte viharos széllel, záporokkal, zivatarokkal vonult át, de a gyorsan száguldó záporokból többfelé még 5 milliméter sem esett. Kedden már áztató esők, néhol felhőszakadások is előfordultak, majd szerdán is folytatódott a csapadékos idő, ekkor főként a Dunától keletre hullott többfelé számottevő mennyiség. Összességében az elmúlt napokban jellemzően 10-50 milliméter közötti mennyiség esett, de nyugaton, északnyugaton és néhány nagyobb felhőszakadás által érintett foltban 50-80 millimétert is mértek - ismertették.

Az elemzés szerint országszerte mérséklődött, többfelé, főként a Dunántúlon nagy területen meg is szűnt a mezőgazdasági aszály. Ahol 40-50 millimétert elérő vagy meghaladó mennyiség esett, ott alaposan átnedvesedett a talaj felső fél, néhol egy méteres rétege, a Dunántúl keleti felén és a délkeleti, keleti országrészben azonban többfelé továbbra is kritikusan száraz a talaj.

A hőmérséklet a Dunántúlon már hétfőn, míg a keleti határszélen csak szerdára esett vissza jelentősen, ekkor napközben is csak 18-23 Celsius-fokig melegedett a levegő.

Az őszi vetések a csapadékhiány miatt a szokásosnál hamarabb beértek, javában tart az aratás, a még le nem aratott táblákban a heves zivatarok komoly károkat okoztak.

A nyári növényeket is rendkívül megviselte a csapadékhiány, az állományok zöld tömege jóval kevesebb az ilyenkor szokásosnál, alulról már száradni kezdtek a levelek. A kukorica többfelé már a címerhányás fázisában van, a napraforgó pedig teljes virágzásban. A hét első felében hullott csapadék életmentőnek bizonyult ezen kultúrák számára, az ország nagy részén azonban ez csak a "tűzoltásra" volt elég, és további rendszeres esőkre, záporokra lenne szükség a fejlődésükhöz.

Az előrejelzés szerint a folytatásban mérsékelten meleg időre van kilátás helyenként előforduló záporokkal, zivatarokkal.

Az ország nagy részén a jövő hét közepéig a talajok száradására lehet számítani. A jövő hét közepén érkezhet ismét nagyobb területre kiterjedő csapadék, de addig a hőmérséklet lassan emelkedni fog, vasárnaptól már 27-32 Celsius-fok közötti maximumok várhatók, éjszakánként pedig 15 fok környékére hűl a levegő.

Címlapról ajánljuk

Újabb adag ónos eső jön, ipari hóval

Borult, párás, helyenként tartósan ködös idővel indult a péntek, több térségben pedig ónos eső és ónos szitálás is nehezítheti a közlekedést. Elsősorban az északi és keleti országrészben kell csúszós utakra számítani, miközben a nyugati megyékben sűrű, zúzmarás köd rontja a látási viszonyokat.
inforadio
ARÉNA
2026.01.19. hétfő, 18:00
Pletser Tamás
az Erste Bank olaj- és gázipari elemzője
Meglepő bejelentést tett Trump - Mutatjuk a piaci reakciókat!

Meglepő bejelentést tett Trump - Mutatjuk a piaci reakciókat!

Az elmúlt napokban a geopolitikai események voltak a befektetők fókuszában, Grönland kérdése továbbra is a terítéken van, miután tegnap este európai katonák érkeztek a szigetre, Trump pedig továbbra sem állt el annak megszerzésétől. Az ázsiai tőzsdék emelkedtek, részben annak is köszönhetően, hogy az USA kereskedelmi megállapodást jelentett be Tajvannal, amely vállalta, hogy az alacsonyabb vámok érdekében jelentős mértékű beruházást fog végrehajtani az Egyesült Államokban. Európában ezzel szemben gyengébb volt a hangulat, a magyar tőzsde viszont fittyet hányt erre és új csúcsot döntött. Amerikában pedig a stagnálás volt jellemző a tőzsdéken.  Eközben Donald Trump meglepő módon visszakozott, hogy az eddigi legesélyesebb aspiránsnak gondolt Kevin Hassettet jelölje a Federal Reserve élére.  Kidurran az AI lufi, vagy mindent elsöpör a legújabb megatrend? Következő befektetői klubunkon erről lesz szó. Információ és jelentkezés

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×