Az anyakönyvezhető utónevekkel összefüggésben egyes törvények módosításáról nyújtott be módosító-javaslatot Kósa Lajos, a Fidesz alelnöke és ebben van egy különös rész, ami a jogszabály-tervezetek kötelező társadalmi vitáját érinti - írja az atv.hu.
"A jogszabályok előkészítésében való társadalmi részvételről szóló 2010. évi CXXXI. törvény módosítása" címmel a javaslatban közlik:
"Nem kell társadalmi egyeztetésre bocsátani
- a fizetési kötelezettségekről,
- az állami támogatásokról,
- a költségvetésről, a költségvetés végrehajtásáról,
- az európai uniós, illetve nemzetközi forrásokból nyújtott támogatásokról,
- a nemzetközi szerződés kihirdetéséről,
- a szervezet és intézmény alapításáról, valamint
- az anyakönyvi eljárásról szóló 2010. évi I. törvény 44. § (3) bekezdése és 46. § (3) bekezdése szerinti utónévjegyzékről szóló jogszabályok tervezeteit".
Mint ismert, a korábbinál szélesebb körű társadalmi egyeztetését előíró szabályokat a magyar kormány az Európai Bizottságnak tett vállalásai részeként írta elő még 2022-ben - írják.
Az egyeztetési előírás viszont csak a Magyar Közlönyben megjelenő törvényekre, határozatokra, rendeletekre érvényes. A rendelkezés hatálya alá tartozó jogszabálytervezetek esetében 90 százaléknak kell lennie azon tervezetek arányának, amelyeket társadalmi vitára bocsátanak. A tervezeteket a kormányzati honlapon teszik nyilvánossá, a társadalmi vitára nyolc napot kell biztosítani.
A megadott időn belül beérkezett vélemények, javaslatok mérlegelésére törvénytervezet vagy kormányrendelet-tervezet esetén a kormány döntését megelőzően, miniszteri rendelet esetén pedig a kihirdetést megelőző öt napot kell biztosítani.
Másrészről viszont nem kell társadalmi vitára bocsátani a tervezetet, amennyiben "az egyeztetés Magyarország különösen fontos honvédelmi, nemzetbiztonsági, pénzügyi, külügyi, természetvédelmi, környezetvédelmi vagy örökségvédelmi érdekeinek védelmét veszélyeztetné".