eur:
407.26
usd:
353.07
bux:
0
2025. április 22. kedd Csilla, Noémi
A Fővárosi Közgyűlés ülése a Városháza dísztermében 2024. november 27-én. Szemben Karácsony Gergely főpolgármester (k), mellette Kiss Ambrus, a Főpolgármesteri Hivatal főigazgatója (b) és Számadó Tamás főjegyző (j).
Nyitókép: MTI/Hegedüs Róbert

Nem tárgyalja a Fővárosi Közgyűlés a gyülekezési jog kapcsán benyújtott javaslatokat

Nem vette napirendre a Pride melletti kiállás és a gyülekezési jog védelme ügyében benyújtott előterjesztéseket a Fővárosi Közgyűlés a szerdai ülésén.

A testület tanácskozására a Magyar Kétfarkú Kutya Párt (MKKP) és a Párbeszéd-Zöldek fővárosi frakciója nyújtott be javaslatokat az ügyben, de a napirendre vételhez ezek nem kapták meg a szükséges többséget. A szavazó 16 képviselő közül a Fidesz-KDNP, a DK, az MKKP, a Párbeszéd-Zöldek 15 politikusa támogatta a napirendre vételt, Karácsony Gergely főpolgármester tartózkodott, míg az MSZP, a Podmaniczky Mozgalom és a Tisza Párt 14 politikusa nem szavazott.

Baranyi Krisztina ferencvárosi polgármester, az MKKP fővárosi frakciójának tagja a napirendi vitában kiemelte: a Pride betiltásának ügyében a legkeményebben kellene ellenállni. A Pride, a sajtószabadság és az ukrajnai háború "nem gumicsont", nem kommunikációs csapda, hanem a jelenkor meghatározó politikai konfliktusai - tette hozzá a politikus.

Kijelentette: a mi dolgunk nem elkerülni, hanem megvívni ezeket az ütközeteket, és amikor betiltják a Pride-ot, akkor nem "lapítanunk kell, hanem szivárványba öltöztetni a várost".

Baranyi Krisztina arról beszélt, a moszkvai Pride-ot már 19 éve betiltották, a szabad orosz sajtó és civil szervezetek utolsó darabjait az Ukrajna elleni háború kezdetén, három éve számolták fel.

"Rémisztően ismerős forgatókönyv" - jelentette a politikus, aki szerint a kérdés az, hogy Orbán Viktor miniszterelnök mikor és meddig jut el a diktatúrába vezető úton.

"Mindenesetre most olyan határt készül átlépni, aminek a túloldala már Oroszországban van" - fogalmazott Baranyi Krisztina, aki azzal zárta beszédét, ha már Karácsony Gergely nem vette napirendre a szabályosan és időben benyújtott előterjesztést, a közgyűlés tegye ezt meg, és támogassa, hogy folyjon diszkurzus az ügyről, amely a jelenkor Magyarországát a legkeményebben érinti.

Barabás Richárd, a Párbeszéd-Zöldek frakcióvezetője arra kérte a közgyűlést, hogy támogassa saját, valamint Baranyi Krisztina és Döme Zsuzsanna (MKKP) javaslatait, szerinte ezt kérik a fővárosiak, ugyanis az ügy miatt kedden a demonstrálók "négy hidat lefoglaltak".

Kiemelte: személyes érintettség okán sem teheti meg, hogy ebben a helyzetben a politikára figyeljen, továbbá meleg politikusként nem tudná elfogadni, ha a közgyűlés nem állna ki a Pride mellett.

"Vagy szabad országban élünk, ahol az emberek szabadon felvonulhatnak, vagy nem élünk szabad országban" - fogalmazott Barabás Richárd. Szerinte ami ma Magyarországon történik, az már régen nem az LMBTQ-közösségről és nem is a Pride-ról szól; az "elnyomó" kormánypártiak az alapvető szabadságjogokat fenyegetik.

Ha a közgyűlés nem veszi napirendre a Pride melletti kiállást, akkor majd a budapestiek megteszik - jelentette ki a politikus, aki arra szólított fel: találkozzunk mindannyian a Pride-on, és akkor majd látszani fog, hogy ki a barátja és ki az ellensége a szabadságnak.

Molnár Dávid (Tisza Párt) közölte, nem támogatják a javaslatok napirendre vételét. Ezt indokolva arról beszélt, értik, hogy miért akarják benyújtani a javaslatokat, de szerintük a Fidesznek, az "állampártnak" pontosan az a célja, hogy ne arról kelljen beszélni, ami ma valóban zajlik az országban. Ne arról, hogy néhány hónap múlva vége a hatalmuknak - mondta.

Szerinte az alaptörvény módosításának a megfigyelő állam kiépítése a célja, minden más csak porhintés és provokáció, hogy megosszák a magyarokat. Nem játszhatunk mindig az ő szabályaik szerint, mert pontosan ez az állampárt célja - közölte, jelezve, ezért sem támogatják, hogy az érintett javaslatokat tárgyalja a testület.

Szécsényi Dániel (Fidesz-KDNP) az elhangzottakra reagálva arról beszélt, a képviselők nem akarják megérteni azt, amiről igazából szó van. Ma ugyanis Magyarországon mindenki azzal él, akivel akar, tehát ennek a témának semmi köze az LMBTQ-szabadsághoz - mondta a kormánypárti politikus.

Hozzátette: az államnak semmi keresnivalója nincs az emberek hálószobájában, és a gyermekvédelmi törvény kimondja, hogy a kiskorúak szexuális nevelése a szülő feladata, és abba nem szólhat bele senki.

Szécsényi Dániel a Tisza Párt fővárosi képviselőitől azt kérte számon, hogy miért hallgatnak a kérdésben.

Gulyás Gergely Kristóf (Fidesz-KDNP) arról beszélt, hogy a Pride egy politikai mozgalom, a "család kigúnyolásáról és egy ideológiai nyomásról szól", amit a baloldal megpróbál politikai látványosságnak becsomagolni.

"Félmeztelen alakok bőrszerkóban, nyíltan, szexualitással kint vannak a gyermekek előtt közterületen. Nem mellesleg mindezt Soros-pénzből teszik" - fogalmazott.

Azt mondta, előremutatónak látja az alaptörvény módosítását, amellyel kimondják, hogy a gyermekek védelme nemzeti ügyünk. Mindenek felett áll, nem az NGO-ké és aktivistáké, hanem a családoké. A szülők joga, mit mondanak a gyermekeiknek a szexualitásról - tette hozzá.

Gulyás Gergely Kristóf arra kérte Tisza-frakciót, adjon egyenes választ: támogatják-e Pride-ot, azt, hogy a szexualitás nyíltan megjelenjen Budapest utcáin. Közölte, támogatják, hogy a kérdések kerüljenek napirendre és beszéljenek azokról nyíltan. A Fidesz-KDNP álláspontja világos, a Tisza Párté nem - mondta.

Döme Zsuzsanna (MKKP) arról beszélt, nem ért egyet a Fidesz elképzelésével, és megérti a Tisza Pártot, hogy "stratégiai hallgatásba burkolózik", de mindenkit várnak Legyen mindenki egyforma! címmel meghirdetett békemenetükre.

Ordas Eszter, a Tisza Párt főváros frakcióvezetője napirend előtti felszólalásában arról beszélt, hogy a kormány egyre kétségbeesettebb, a "gyurmaszilárdságú" alaptörvény módosítása is ezt igazolja, mindez provokáció, a gyermekvédelemre hivatkozva. Azt hangoztatta, a provokációnak nem dőlnek be, valamennyi honfitársukért kiállnak, hisz minden magyar egyenlő.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Bejelentették, mi okozta Ferenc pápa halálát

A Vatikáni Sajtóiroda hétfő este közölte, hogy Ferenc pápa agyvérzés és szívelégtelenség következtében hunyt el. A katolikus egyházfő hétfő reggel halt meg, alig egy nappal azután, hogy húsvétvasárnap még a Szent Péter téren köszöntötte a híveket.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.22. kedd, 18:00
Szűts Ildikó
a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. vezérigazgatója
A tűzszünet lejártával berobbantak a bombázások,  hatalmas fordulatot jelentett be Putyin - Háborús híreink kedden

A tűzszünet lejártával berobbantak a bombázások, hatalmas fordulatot jelentett be Putyin - Háborús híreink kedden

Hétfőn lejárt az oroszok által belengetett, de a hírek szerint igazából senki által komolyan nem vett tűzszüneti megállapodás. Ukrán források szerint az oroszok azonnal el is kezdték lőni Herszon és Odessza városát. Vlagyimir Putyin váratlanul bejelentette, hogy akár Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel is hajlandó lenne tárgyalni a békéről. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×