Újabb tömeges madármérgezés történt Pest vármegyében. Az emberre is is veszélyes méregnek most egy fokozottan védett parlagi sas, nyolc védett egerészölyv és öt holló esett áldozatul. A csalétekbe rejtett méreggel elpusztított állatok eszmei értéke nagyon magas.
"A fokozottan védett parlagi sas eszmei értéke az egyik legmagasabb hazánkban, önmagában egymillió forintot tesz ki, de az összes többi védett madárral együtt másfél millió forintos a teljes kár, ami elég jelentősnek számít" – magyarázta az InfoRádióban Németh András, a Duna-Ipoly Nemzeti Park természetvédelmi őre.
A méreg nagyon erős volt, és nemcsak az állatokra, hanem az emberekre is veszélyes – mondta Orbán Zoltán, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület munkatársa. A szervezet arra kéri a térségben kirándulókat, kutyasétáltatókat, hogy nagyon figyeljenek oda, és egy pillanatra se tévesszék szem elől ebeiket vagy gyermekeiket. A szakember hozzátette, a tapasztalatok azt mutatják, hogy tavasszal az ország teljes területén számítani lehet ilyen jellegű mérgezéses esetekre.
Az embereket arra kéri, hogy ha esetleg találnak egy újabb tetemet, akkor ne nyúljanak hozzá, sem pedig a gyanús, oda nem illő húsdarabokhoz, hanem minden esetben értesítsék a területileg illetékes nemzeti parkot és a rendőrséget, hogy legalább emberi mérgezés vagy haláleset ne történjen.
Sülysáp polgármestere, Horinka László szerint a település lakossága megdöbbenéssel fogadta a tömeges állatmérgezés hírét. A településvezető úgy véli, esetleg egy állattartó próbálhatta meg így távol tartani a kistestű haszonállataitól a ragadozó madarakat. Hozzátette, őt már ketten is megkeresték, hogy tudnak segíteni az elkövető felkutatásában, ezért azt reméli, higy előkerül a tettes.
A rendőrség nyomozást indított az ügyben. Nem ez az első ilyen eset, 2021-ben 114 állatot, köztük héjákat, ölyveket, hollókat, kányákat, varjakat, rókákat, kutyákat, macskákat és egy rétisast mérgeztek meg hasonló módszerrel a Pest vármegyei Turán. Az ismeretlen elkövetők akkor egy karbofurán nevű idegmérget használtak, amit az Európai Unióban 13 éve betiltottak.