eur:
412.64
usd:
400.83
bux:
84878.97
2025. január 20. hétfő Fábián, Sebestyén
Sign of a waiting taxi
Nyitókép: Cameris/Getty Images

Szerda délután jön a taxisdemonstráció Budapest utcáin – íme a részletek

Petíciót indított a Taxisok Érdekvédelmi Szervezete, mert adócsökkentést és létszámstopot szeretne a szakmában. Kiss Ádám, a szervezet elnöke elmondta, követeléseik érdekében szerda délután – a decemberi tiltakozáshoz hasonlóan – mintegy 500 autóval ismét demonstrálni fognak a fővárosban. Az Országos Taxis Szövetség tagjai nem csatlakoznak a felvonuláshoz. Metál Zoltán, a szervezet elnöke azt mondta, a tüntetők egyes felvetéseivel egyetértenek, de nekik is vannak fontos javaslataik, amelyekre a tárgyalóasztal mellett szeretnék megoldást találni.

Második demonstrációját tartja a Taxisok Érdekvédelmi Szervezete, melynek tagjai legutóbb december 17-én vonultak fel a fővárosban. Kiss Ádám, a szervezet elnöke az InfoRádióban közölte, azóta már megkereste őket a főváros, de ettől függetlenül nem állnak el a szerdai megmozdulástól. A taxisok 13 órától fognak gyülekezni a Hősök terén, és várhatóan 14 órakor indul majd meg a konvoj azokat az intézményeket – Belügyminisztérium, Nemzetgazdasági Minisztérium, Pénzügyminisztérium, Városháza és Építési és Közlekedési Minisztérium – érintve, amelyek foglalkoznak, illetve nem foglalkoznak velük. A felvonulásnak lesz rendőri biztosítása, és mint jelezte, nem céljuk a forgalomlassítás, nem szeretnék a lakosságot hátráltatni.

Ami a követeléseiket illeti, Kiss Ádám úgy fogalmazott, hogy nemcsak saját magukért állnak ki, hanem az emberekért is. Például követelik az alanyi adómentesség határának az emelését, ami a Magyarországon működő összes vállalkozót érinti, aki ezt az adózási formát választja. Továbbá a január elsején bevezetett inflációkövető adózást sem tudják elfogadni. Az érdekvédelmi vezető tarthatatlannak nevezte, hogy ezzel rengeteg család zsebéből húznak ki úgy pénzt, hogy a kormány előző évi hiányossága miatt emelkedni fog rengeteg mindennek az ára. „Ezeket szeretnénk helyretenni, átdolgozni, mert ami jelenleg van, az egyszerűen élhetetlen. Nekünk a bruttó bevételünkből vonják az adót, abból számolják az adót, így gyakorlatilag a negyede marad a zsebünkben, mint amit megkeresünk” – magyarázta.

Szeretnék továbbá, hogy – az EU által már jóváhagyott – alanyi mentességet legalább 18 millió forintig emeljék, ami nyilván már kormányzati hatáskör. Hozzátette: az ÉKM-nek is küldtek javaslatokat, köztük, hogy – mint a közlekedés releváns és folyamos résztvevői, hasonlóan a mentőkhöz és a rendőrökhöz – lehessen beleszólásuk a közlekedés alakításába, akár a KRESZ módosításába. A BM-től pedig azt kérték, hogy a taxisokat helyezzék vissza a közfeladatot ellátó személyek sorába, ugyanis az utóbbi időben nagyon megszaporodtak az ellenük elkövetett támadásoknak a száma.

Arra a kérdésre, hogy a Városháza miként reagált a Taxisok Érdekvédelmi Szervezetének felvetéseire, illetve hogy tőlük mit kértek, Kiss Ádám elmondta: elsősorban létszámstopot, mert lassan már nem tudnak érdemben dolgozni. Jelezte, Budapesten hétezer fölött van a taxisok száma, amihez nincs meg az utazóközönség. Ezenkívül „szép lassan hozzányúlnának” a tarifákhoz is. „Ha jól emlékszem, tavaly a főpolgármester megígérte, hogy minden évben felülvizsgálják a tarifakérdést, anélkül, hogy kérnénk, viszont ez nem történt meg. Erre szeretnénk őket majd emlékeztetni” – zárta gondolatait.

Metál Zoltánék nem tüntetnek

Nem vettek részt a decemberin, és nem vesznek részt a szerdai demonstráción sem – mondta az InfoRádió érdeklődésére az Országos Taxis Szövetség elnöke. Annál is inkább, mert ők abban hisznek, hogy a tárgyalóasztal mellett kell egyeztetni, javaslatokat tenni, jó esetben kompromisszumos megoldást találni – tette hozzá Metál Zoltán.

A követelésekről elmondta: egy viszonylag részletesen szabályozott szektorról van szó, ami többek között annak is köszönhető, hogy 2012-ben, 2013-ban, majd 2015-ben a főváros és a kormány is sokat foglalkozott a taxirendelet módosításával. Megítélése szerint lehetne ez még szigorúbb, de jelezte, olyan létszámstopot, amely a vállalkozások számára megszüntetné a piacra jutás lehetőségét, sem a kamarák, sem az érdekképviseletek nagyobb része nem tudja támogatni, hiszen alkotmányellenes. Lehetséges – volt már rá példa – a szigorítás indirekt szabályozóval, de abban az esetben az mindenkire vonatkozna, azt viszont a piacon lévő szereplők nem igazán szeretnék – tette hozzá.

Ugyanakkor a Taxisok Érdekvédelmi Szervezetének javaslatai között szerepelnek olyanok, amiket támogathatónak tartanak, illetve támogattak is eddig, az elmúlt két évben többször is kérték a Pénzügyminisztériumtól, hogy az alanyi áfamentesség határát emeljék fel, mert hiába emelkedtek a bevételek, olyan óriási költségeik vannak a szektor szereplőinek, amit nehezen tudnak viselni, és tulajdonképpen nettó áfabefizetőkké válnának, ha a jövedelmük meghaladja a 12 millió forintot – fogalmazott Metál Zoltán, hozzátéve: „ezért mindenki vészesen ügyel arra, hogy ne kerüljön be ebbe a körbe, mert sem az üzemanyagnak, sem a gépjárműnek, sem semminek az áfáját nem tudnák visszaigényelni”.

Kiemelte: az áfabevétel a költségvetésnek komoly részét képezi, de valamilyen megoldást biztos, hogy kell erre találni. Megjegyezte, hogy az Európai Unióban van erre precedens, több tagállamban már 18 millió forintnak megfelelő az adómentesség határa. "Ez nyilván nem jelen kötelezettséget egyetlen tagállam számára sem, csak egy lehetőség, és csak akkor lehet megtenni, ha ezt a kormányzati szándék is megalapozza" – ismételte meg.

KAPCSOLÓDÓ HANG

VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.01.20. hétfő, 18:00
Egeresi Zoltán
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem munkatársa, Törökország-kutató
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×