Mint arról az Infostart is beszámolt, Oroszország elkezdte kivonni Szírában állomásozó csapatait, miután felkelők december 8-án megdöntötték a több mint 50 éve hatalmon lévő Aszad-rezsimet.
Az Oroszországhoz hű Bassár el-Aszad elnök bukása után kérdésessé vált az országban működő orosz Hmeimim légibázis, illetve Tartusz kikötőjének sorsa - írja a Portfolio.
Amerikai és európai lapok is arról írtak, hogy az orosz hadsereg elkezdte átcsoportosítani technikai eszközeit Líbiába; a legkorszerűbb eszközök, például az SZ-400-as légvédelmi rendszerek már úton is vannak Tartúsz felé.
Mint írják, a csapatok mozgásáról már műholdfelvételek is készültek:
New @Maxar satellite imagery from the past 48 hours shows the Russian military vehicles and equipment continue to be withdrawn from Khmeimim Air Base, and likely arrived at the Tartus naval base. Thread ?
— Christiaan Triebert (@trbrtc) December 17, 2024
Líbia nagy részét a Líbiai Nemzeti Hadsereg (LNA) uralja, amely szintén szorosan együttműködik az orosz hadsereggel és a Wagner-csoporttal - írja a lap. Arról egyelőre csak spekulálni lehet, hogy pontosan hol lesznek az új orosz bázisok, kikötők, de a Halifa Haftar vezette LNA uralja Tobrukot, Bengázit és Szirtét is, illetve számos, kisebb kikötővárost az északnyugati partvonalon.
Hozzáteszik, Halifa Haftar komoly kockázatot vállalna az oroszok beengedésével, ugyanis bár egy erős szövetségest nyerhet, a NATO haragját is kivívhatja. Ugyanis egy megerősödött orosz jelenlét komoly kockázatot jelenthet a katonai szövetségre Olaszország, Görögország és Franciaország közelsége miatt, de instabilabb afrikai államok is nagyobb mozgástérhez juthatnak.