Infostart.hu
eur:
362.36
usd:
309.03
bux:
0
2026. május 4. hétfő Flórián, Mónika
fotó: Infostart
Nyitókép: Infostart

Egyelőre teljes a bizonytalanság a Mosoni-Duna mentén

A Mosoni-Duna mentén nagy a bizonytalanság, jelenleg ugyanis még nem túl magas a vízszint, de csak kedden, szerdán derül ki, hogy mennyit duzzaszt vissza a folyó – erről Hédervár polgármestere beszélt az InfoRádióban.

A belső Szigetköz több ágrendszerét összefogó kis csatorna Hédervárnál ömlik a Mosoni-Dunába, ami hihetetlen módon visszaduzzaszt, ha a folyamnak nagy a vízszintje. Bár a gönyűi műtárgy elég jól védi ezt a rendszert, de a Rába, illetve a Lajta vízhozama viszont nagyon megemeli a szintet – nyilatkozta a polgármester.

Mint mondta: a vízügyes szakemberekkel egyeztettek arról, hogy a szennyvíztelepnél lévő nagyon nagy teljesítményű szivattyút üzembe helyezzék-e. Kedden, vagy szerdán döntik el, hogy vízátemeléssel és medertöltéssel, vagy homokzsákokkal kellene tovább erősíteni a védekezést. Juhász József emlékeztetett, hogy 2013-ban még az erdő egy 500 méteres szakaszán is homokzsákos töltést építettek a település védelme érdekében.

A polgármester szerint nincs hiány segítő kezekből, mivel a tűzoltók és a vízügy munkatársai mellett nagyon sok önkéntes is jelentkezett az árvízvédelmi munkákra. A tetőzést péntekre várják, így csak a következő napokban fog kiderülni, hogy elegen vannak-e a védekezéshez.

Az InfoRádió érdeklőfésére elmondta azt is, hogy most normálisnak tűnik a vízszint, bár

duzzad vissza a Mosoni-Duna, és talán még a 2013-as álláshoz képest magasabb lehet.

Akkor 480 centiméteren tetőzött a folyam, és most is e körüli értékek várhatók, de még az is lehet, hogy nem emelkedik ennyit a víz. „Reméljük, hogy eláll az eső, és a Lajta menti védekezés, illetve a mesterséges tározó megnyitása sokat segíthet nekünk is a védekezésben” – tette hozzá Juhász József.

Végül arról is beszélt, hogy egyelőre elegen vannak a védekezéshez, de a közösségi médiában közölni fogják majd, hogyha kellenek még segítők. „Kérés nélkül azonban ne jöjjön senki” – tette hozzá Hédervár polgármestere.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Érkezik végre eső, több napon is: mutatjuk az idejét

Kora nyárias idővel kezdődik május első hete, akár 28 Celsius-fok is lehet a legmelegebb órákban, majd szerdán erős széllel lehűlés érkezik, és többfelé alakulhat ki zápor, zivatar. Péntektől ismét melegedés kezdődik, a változóan felhős időben jellemzően 25 fok körül alakulnak a csúcshőmérsékletek – derül ki a HungaroMet Zrt. előrejelzéséből.
inforadio
ARÉNA
2026.05.04. hétfő, 18:00
Fodor Gábor
volt miniszter, a Közép-európai Rendszerváltást Kutató Intézet vezetője
A Balti-tengeren támad Ukrajna, visszavonulót fújt az USA - Híreink az orosz-ukrán háborúról vasárnap

A Balti-tengeren támad Ukrajna, visszavonulót fújt az USA - Híreink az orosz-ukrán háborúról vasárnap

Ukrán drónok támadták meg vasárnap az oroszországi Primorszk balti-tengeri kikötőjét, felgyújtva azt - közölte Alekszandr Drozdenko helyi kormányzó a Telegramon. Zelenszkij elnök szerint az általuk megtámadott árnyékflotta többet nem tud olajat szállítani. Az oroszok Dél-Ukrajnát, benne Odessza városát lőtték, több civil áldozatról is hírek érkeztek; délután Svédország feltartóztatott egy olyan tartályhajót, amely feltehetően az orosz árnyékflotta tagja. Vasárnapi híreink az orosz-ukrán háborúról.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×