Mezőfalván a Sittara Kft. 2028-ig kapott engedélyt, hogy a műtrágyát kiváltó fermentlevet tároljon a falu határától néhány kilométerre. A vállalat állítja, az anyagnak csak a terítéskor van szaghatása, a helyiek viszont már két hónapja küzdenek a szaggal - írja az Economx.
Mint írják, az önkormányzat nyílt képviselő-testületi ülést tartott szeptember 4-én, ami nem volt éppen indulatoktól mentes, és ahol az derült ki, hogy a lakosok nem lélegezhetnek fel, mert a vállalat nem tudja megígérni a szaghatás megszűnését.
A helyiek szerint a két helyi céghez köthető fermentlétárolók miatt a településen már hetek óta elképesztő bűz terjeng, ami súlyosan rontja a helyiek életminőségét.
Egy lakos szerint az ablakokat gyakorlatilag lehetetlen kinyitni a szagok miatt reggel vagy este, amikor még hűvös van, így a napi szellőztetés szinte lehetetlenné vált.
Mint írják, a problémák a községben az utóbbi hónapokban kezdődtek, amikor Mezőfalvától néhány kilométerre három hatalmas medencét, úgynevezett lagúnát ástak ki a kierjedt fermentlé tárolására. Ebből az anyagból ammónia szabadul fel, ezért zárt tartályokban, vagy a megfelelő eljárással az említett lagúnákban helyezik el a felhasználásig.
Az érintett cégek szerint a lagúnák tervezésénél, a kivitelezésnél és a működtetésnél is minden jogszabályi előírásnak megfeleltek, és rendelkeznek minden szükséges engedéllyel. Így a helyi önkormányzat nem léphet fel a vállalat ellen. Azt is kiemelte, hogy
a működésre a szakhatóság adott engedélyt minimum 2028. december 31-ig, az engedély meghosszabbítható, szagterhelés pedig valóban lesz.
A projektmenedzser kifejtette, hogy az általuk használt anyag bevizsgált és engedélyezett, a szaga pedig a benne lévő káliumfoszfor és nitrát miatt van, de dolgoznak azon, hogy csökkentsék a szaghatást, és vannak kísérletek egy oltóanyag kifejlesztésére, ami enyhítheti a bűzt.