eur:
411.17
usd:
392.56
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Hattyúk a Balatonban, a siófoki Krúdy sétánynál 2024. március 28-án.
Nyitókép: MTI/Vasvári Tamás

Szakértő: az ember komoly veszélyt jelent a Balatonra

Sok szennyeződés kerül Balatonba az emberről és az emberből – mutatta ki a Balatoni Limnológiai Kutatóintézet, amely a napokban konferenciát is szentelt a témának.

"Sokféle humán eredetű szennyeződés van a tóban" – mondta az InfoRádióban a Balatoni Limnológiai Kutatóintézet tudományos igazgatóhelyettese. Pirger Zsolt szerint ezek többségében gyógyszermaradványok, UV-szűrő vegyületek, mikroműanyagok. Ugyanakkor azt is hozzátette, hogy ezek mennyisége semmivel sem több, mint bármely más európai ország folyóiban vagy tavaiban.

A kutató arra hívta fel a figyelmet, hogy ez egy létező probléma, ami ellen tenni is kell, mindenekelőtt meg kell tanulnunk az élővizeink, így a Balaton megóvását.

"Az odahaza feleslegessé vált, lejárt gyógyszereinket például ne húzzuk le a vécén, mert az ezekben lévő vegyületek még a víz tisztása után is visszajutnak a folyóinkba, tavainkba. Ehelyett a gyógyszereket vigyük vissza a patikába, ahol visszaveszik" – hangsúlyozta Priger Zsolt.

A szakember szerint a gyógyszerekből a Balatonba kerülő vegyületek elsősorban nem az emberre, hanem a tó élővilágra veszélyesek.

Az algák, kagylók vagy halak folyamatosan kapják a szennyezést, például a fogamzásgátló hormonszármazékokat vagy az UV-szűrő vegyületeket, amelyek ezeknek az élőlényeknek a hormonrendszerét fogják befolyásolni, módosítják a szaporodási folyamataikat. "Ez pedig akár azt is eredményezheti, hogy a tóban megváltozhat egy adott populációnak a biodiverzitása, a biológiai sokfélesége" – tette hozzá.

"Az emberekről a naptejjel kerülhetnek az élővilágra ártalmas anyagok a Balatonba, az emberekből pedig izzadsággal és vizelettel" – mondta Pirger Zsolt.

A konferencián elhangzottakról, például arról, hogy glifozát és egy betiltott gyomirtó maradványait, kullancsölő szereket és még mi mást találtak a tó vizében, itt írtunk. A kutatók hangsúlyozták: a tónál az ivóvízzel bevitt szerves mikroszennyezők egészségkockázata elhanyagolható.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 22. 04:15
×
×
×
×