A gazdasági lap két, egymástól független piaci forrásból is úgy értesült, hogy a programot koordináló Magyar Fejlesztési Bank (MFB) nem készült el az új otthonfelújítási hitelprogram elindításához szükséges technikai részletekkel, így az induláshoz szükséges nyomtatványok, informatikai rendszerelemek, részletesebb termékspecifikációk sem állnak még rendelkezésre a programot koordináló MFB ügynökeként eljáró, az MFB Pontokat üzemeltető három banknál (OTP, MBH, Gránit). A Portfolio úgy tudja, nem "pénzkérdés" áll a háttérben, vagyis nem a Helyreállítási és Ellenállóképességi Terv REPowerEU fejezetében elkülönített 108,24 milliárd forintos keretösszeg finanszírozása körül akadtak gondok.
Mint írták, a hiteltermék bizonyos feltételeit szabályozó nyilvános lakossági eljárási rend is hiányzik egyelőre, márpedig ebben szerepelnének egyebek mellett a jövedelemarányos törlesztőrészlet mutatóra vonatkozó vagy például az utófinanszírozást szabályozó kitételek.
A lap szerint néhány hetes csúszásról lehet szó, egyik alkalommal július 1-jei kezdődátumról hallottak.
Később az Energiaügyi Minisztérium közleményt adott ki, melyben közölte: a felhívástervezetének társadalmi egyeztetése során beérkezett, kiemelkedő mennyiségű (több mint 500) javaslatra tekintettel
következő ülésén véglegesíti a kormány az otthonfelújítási program kiírását.
Azt írták, hogy a várható érdemi változások még szélesebb kör számára teremthetnek lehetőséget a támogatás igénybevételére, illetve hogy a későbbi indulás több időt biztosít a 108 milliárd forintos keretösszegű program iránt érdeklődők számára a kölcsönigényléshez szükséges dokumentumok előkészítéséhez.
A tárca szerint a teljes lakossági MFB Pont Plusz hálózat kialakítása a tervezett ütemezést megelőzve halad előre annak érdekében, hogy a fiókok felkészülten álljanak az igénylők rendelkezésére a kölcsönkérelmek személyes benyújtásához.
A programról
Az otthonfelújítási program (RRF-REP-10.13.1-24) keretében a kormány kamatmentes kölcsön és vissza nem térítendő támogatás kombinációjával ösztönzi az 1990 vége előtt épült családi házak energetikai korszerűsítését. Az európai uniós társfinanszírozású program jóvoltából legfeljebb 20-22 ezer lakóépületen valósulhatnak meg fejlesztések. A legalább 30 százalékos energiamegtakarítást eredményező beruházások révén a támogatott családok könnyebben tarthatják fogyasztásukat a rezsivédett sávhatár alatt.