eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: Pixabay

EP-választás: egyes pártoknak már most véget érhet a verseny

A pártoknak péntek délután négy óráig kell bejelenteniük az európai parlamenti választási listájukat.

Az európai parlamenti választáson azok a pártok állíthatnak listát, amelyek összegyűjtöttek 20 ezer érvényes ajánlást a választópolgároktól, és azokat május 3., péntek 16 óráig leadják a Nemzeti Választási Irodának. Egy listán legfeljebb 63 jelölt lehet, vagyis háromszor annyi, mint a megszerezhető mandátumok száma, de a szavazólapra csak az első öt ember neve kerül fel.

A sorrendet a párt határozza meg, de utána már nem módosíthatja. Ha egy jelölt lemond vagy elveszíti a választójogát, akkor az utána következő lép a helyére.

A választási iroda ellenőrzi a leadott ajánlásokat, a Nemzeti Választási Bizottság pedig négy napon belül dönt a lista nyilvántartásba vételéről.

A választási bizottságoknak minden hiányzó aláírásgyűjtő ív után 1000 forintos bírságot kell kiszabniuk, akár elveszítették, akár ellopták, vagy a határidő után vitték vissza azokat. 2019-ben összesen kétmillió forintos büntetést szedtek be ilyen okból.

Péntek 14 óráig a Fidesz-KDNP, a Mi Hazánk, a Tisza Párt, a Magyar Kétfarkú Kutya Párt, a Megoldás Mozgalom, a DKMSZ Párbeszéd, az LMP, a Második Reformkor Párt és a Momentum adta le az EP listáját.

A Mindenki Magyarországa Néppárt az utolsó pillanatig gyűjti az aláírásokat - mondta a Facebook-oldalára feltöltött videóban Márki-Zay Péter, a párt elnöke. "Húszezer érvényes aláírás kell, és tudjuk, hogy az érvényteleneket kegyetlenül le fogják vonni ebből. Tehát minden egyes aláírás számít. Lehet, hogy egyetlen egy érvényes aláíráson múlik majd az, hogy meglesz-e a húszezer érvényes" - fogalmazott.

A kampányidőszak április 20-án kezdődött, az európai parlamenti és az önkormányzati választás június 9-én lesz.

Az Index megkeresésére Szanyi Tibor, az Igen Szolidaritás Magyarországért Mozgalom (Iszomm) elnöke elmondta, hogy a párt végül fel sem vette az ajánlóíveket, mert becsléseik szerint nagyjából 50 millió forintra lett volna szükség a kellő számú aláírás összegyűjtéséhez, ám elmondása szerint ekkora forrással nem rendelkeznek.

Az utcákon péntek után is lehet majd aláírásgyűjtő standokat látni, ugyanis az önkormányzati képviselőjelölteket, polgármesterjelölteket és a főpolgármester-jelölteket legkésőbb május 6., hétfő délutánig kell bejelenteni, a kompenzációs, a fővárosi és a vármegyei listákat pedig csak május 7-ig kell leadni az ajánlásokkal együtt.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×