Infostart.hu
eur:
382.03
usd:
327.92
bux:
109015.19
2025. december 5. péntek Vilma
Rétvári Bence, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára interpellációra válaszol az Országgyűlés plenáris ülésén 2023. április 11-én.MTI/Máthé Zoltán
Nyitókép: MTI/Máthé Zoltán

Hetek kérdése, és tovább szigorodhat a gyermekvédelmi törvény

Rétvári Bence szerint az erőteljesebb hatósági fellépés következtében egyre emelkedik a pedofil bűncselekmények miatt indított nyomozások száma.

Rétvári Bence az Országos Rendőr-főkapitányság épületében tartott sajtótájékoztatón elmondta, hogy országosan 211 rendőr foglalkozik pedofil ügyekkel, közülük több mint 30-an a Nemzeti Nyomozó Iroda kötelékében. Idén már 444 esetben indult új büntetőeljárás gyermekek sérelmére elkövetett bűncselekmények okán, összesen 1035 nyomozást folytat a rendőrség hasonló ügyekben.

A vizsgálatok a legtöbbször gyermekpornográfia miatt indultak, ez az esetek több mint felét teszi ki.

Több mint 10 százalék a szexuális kényszerítés okán folytatott eljárások aránya, ezt követik a szexuális erőszak és szexuális visszaélés miatti ügyek, illetve a gyermekprostitúció kihasználása - részletezte.

Az államtitkár kitért arra is, hogy magyarokon kívül ukrán, román és orosz állampolgárok ellen is indultak büntetőeljárások.

Rétvári Bence azt mondta, hogy az eddigi tapasztalatok szerint a bűncselekmények nagyobb része otthoni környezethez köthető, ezt követik a gyermek- és ifjúságvédelmi intézetekben és a gyermekotthonokban, az általános iskolákban, illetve a nevelőotthonokban megtörtént esetek.

Felhívta a figyelmet arra, hogy idén radikálisan nőtt a pedofil bűncselekmények gyanúja miatt tett feljelentések száma, ezeket a rendőrség mindig büntetőeljárásban vizsgálja ki. Az államtitkár szerint az utóbbi hónapok erőteljesebb hatósági fellépése okán biztosan csökkenni fog a latencia a hasonló bűntettek esetén, kevesebb lesz a felderítetlen ügy. Kiemelte:

az utóbbi tizennégy év jogalkotói, illetve jogalkalmazói munkájának köszönhetően nyolcszor annyi pedofil elkövetőt sikerült elítélni, mint korábban.

Kérdésre válaszolva az államtitkár azt mondta, hogy hamarosan az Országgyűlés elé kerül a gyermekvédelmi törvény újabb szigorításáról szóló törvényjavaslat, amely - elfogadása esetén - még tovább növeli a gyermekek biztonságát a pedofilokkal szemben.

Töreki Sándor bűnügyi országos rendőrfőkapitány-helyettes a sajtóeseményen közölte, hogy 2002-ben 408-szor indítottak eljárást hasonló ügyekben, 2023-ra ez a szám 571-re emelkedett.

Felhívta a figyelmet az úgynevezett gyermekbarát igazságszolgáltatási programra, amelynek köszönhetően immár mindegyik vármegyei kapitányság rendelkezik olyan helyiséggel, ami megfelelő környezetet biztosít a gyermekek meghallgatásához.

A hatékonyabb munkát szolgálják azok a különlegesen kiképzett rendőrök is, akik a kiskorúakkal való kommunikációra specializálódtak a pedofil bűncselekmények vizsgálatában.

A vezérőrnagy kiemelte: a rendőrség folyamatos kapcsolatban áll a gondoskodáspolitikáért felelős államtitkársággal, azon belül a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatósággal, az összehangolt munkának köszönhetően várhatóan csökken majd a gyermek-, illetve nevelőotthonokban elkövetett felderítetlen bűncselekmények száma.

Töreki Sándor hozzátette: idén már 124-szer zárt le a rendőrség gyermekek sérelmére elkövetett bűncselekmények miatt indított vizsgálatot, ezek közül 89-ben pedig már a vádirat is elkészült.

Címlapról ajánljuk
Karácsonyi roham ide vagy oda, a kereskedelmi szövetség borúsnak látja a helyzetet

Karácsonyi roham ide vagy oda, a kereskedelmi szövetség borúsnak látja a helyzetet

Az Országos Kereskedelmi Szövetség álláspontja szerint még egy erős karácsonyi roham sem fogja egyenesbe hozni a kiskereskedelmi forgalom éves alakulását. Kozák Tamás, az OKSZ főtitkára szerint az árrésstopnak nincs jelentős hatása az élelmiszer-kereskedelem növekedésére, miközben az intézkedés jelentős károkat okoz az üzletláncoknak.

Orbán Viktor péntek reggel: a következő napokban derül ki, hogy a háború továbbterjed a mi irányunkba vagy letekerik a lángját

A Kossuth rádióban kezdte pénteki munkanapját a miniszterelnök. Elmondta: ha a háborút a harctéren kell megoldani, a fenyegetettség nőni fog – fogalmazott. Beszélt az orosz energiától való függésünkről, a gyenge Európáról, a Tisza Párt állítólagos programjáról és a kettős állampolgárság népszavazásának évfordulójáról is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.12.05. péntek, 18:00
Bódis László
a Kulturális és Innovációs Minisztérium innovációért felelős helyettes államtitkára, a Nemzeti Innovációs Ügynökség vezérigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×