eur:
411.36
usd:
392.46
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Nyitókép: Pixabay

Kiderült, mennyit használt fel eddig a rezsialapból a kormány - és mire

A rezsialap bevételeit és kiadásait egy ezt kutató lap átláthatónak találta, megjegyezve, hogy indoklás viszont nincs, hogy miért éppen arra, miért annyit és hogy mi alapján utaltak ki az alapból.

A Népszava 65 olyan Magyar Közlönyt tekintett át, amelyben a rezsialapból történt pénzkivétel és kifizetés téma.

Az átvizsgált anyagban a lap 3575 milliárd forintnyi kiutalt pénzt talált, a lista majdnem 400 tételes.

A célhelyek általában:

  • minisztériumok
  • börtönök
  • sportlétesítmények
  • MVM
  • távhőszolgáltatók
  • vízközművek
  • iskolák
  • kórházak
  • titkosszolgálatok
  • Hungaroring
  • dologi kiadások
  • személyi juttatások.

Ismert, a rezsivédelmi alap pénze a különböző ágazatokra kivetett extraprofitadóból jön, illetve az azt kiegészítő közpénzekből, költségvetési tételt létrehozva, és alapvetően azt a célt szolgálta, hogy az elszállt energiaárakat ne kelljen a lakosságra terhelni, hanem lehessen árplafon, a különbözetre pedig adhasson valamiből a kormány ártámogatást. A rezsialapba a csak tavaly november végén közzétett 2022-es számok szerint tavalyelőtt az energiaágazattól 204, az ugyanezt a kört sújtó bányajáradékból 241, a távközlési cégektől 97, a légitársaságoktól pedig 15 milliárd folyt be.

A rezsialap 2022 végén közzétett első 2023-as tervezete nyilvánvalóvá tette, hogy ebből nem csak az MVM kap pénzt. Eszerint ugyanis "a lakosság" mellett a forrásból támogatnák a központi költségvetési szerveket, az önkormányzatokat, az egyházi és civil intézményfenntartókat, az állami tulajdonú társaságokat és a versenyszektort is.

Az Orbán-kormány 2022-ben az extraprofitadó-bevételeket több mint kétszázmilliárd forinttal megfejelve 769 milliárd forintot költött el a rezsialapból. Az időközben lezuhanó piaci energiaárak ellenére 2023 sem maradt el sokkal a tervektől: a tervezett, 2610 milliárdhoz képest 2414 milliárd forint kifizetése történt. 2024-re az alap mérete az energiatőzsdék tizedelődése ellenére csak feleződött.

A nyilvántartások összesítése szerint a rezsialapból az elmúlt mintegy másfél év során kétségkívül a legtöbb, szám szerint 11 alkalommal, "rezsivédelmi szolgáltatása" fejében messze a legnagyobb, 1810 milliárd forintos értékben, az MVM részesült. A második, 583 milliárdos tétel a távhőszolgáltatókhoz került, úgyszintén a 2014-es, „rezsicsökkentett” lakossági tarifák okozta veszteségek befoltozására. E kettőn kívül ugyanakkor az elmúlt másfél évben nem kevesebb mint 222 további kifizetési jogcímet talált a lap.

Például:

  • 3 milliárd forint ment a Honvédelmi Minisztérium sportügyeire - a kormányátalakítás a sportállamtitkárságot a HM alá helyezte
  • 106 milliárd jutott a költségvetés megtakarítási alapjába
  • 75 milliárd a külügyi és külgazdasági tárcához ("felhalmozási célú kiadások")
  • víziközmű-ágazat: 64 milliárd forint
  • Maradványelszámolási Alap: 61,5 milliárd
  • Komló és Cserkút "egyéb felhalmozásra" 300 millió forint.

A rezsialap a lap szerint átlátható, de az, hogy mi alapján, miért éppen a megjelölt célra és miért pont annyit fizettek ki, érdemben nem tartalmaz indoklást.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a kőolaj-előállításban érdekeltek, a távközlési szektor cégei, a feldolgozóipari gyártók (bioetanol, keményítő, napraforgóolaj), valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×