eur:
410.64
usd:
393.87
bux:
0
2024. december 28. szombat Kamilla
Nyitókép: Pixabay

Rendkívüli parlamenti ülést kezdeményeznek

A Magyar Szocialista Párt Országgyűlési Képviselőcsoportja kezdeményezi az Országgyűlés rendkívüli ülésének összehívását a Svéd Királyságnak az Észak-atlanti Szerződéshez való csatlakozásáról szóló Jegyzőkönyv kihirdetéséről szóló törvényjavaslat elfogadása érdekében.

Mint a párt közleményében írta, Svédország a NATO elkötelezett partnere, 1994 óta vesznek részt a Szövetség békepartnerségi programjában, illetve aktív szerepet vállaltak és vállalnak NATO-vezetésű múltbeli és jelenlegi béketámogató műveletekben. Svédország NATO-csatlakozása is azt a törekvést erősítené, hogy közösen garantáljuk Európa és az emberek biztonságát.

Mivel Törökország már elfogadta a svéd csatlakozásról szóló dokumentumot, így Magyarország utolsóként ratifikálhatja az egyezményt - fogalmazott az MSZP, emlékeztetve, hogy immár másfél éve van az Országgyűlés előtt Svédország NATO-csatlakozásának ügye, aminek a napirendre vételét 2022 szeptembere óta minden parlamenti ülésen kezdeményezték, de a fideszes képviselők ezt leszavazták.

A szocialista párt szerint ez egy értelmetlen színjáték, amivel károkat okoztak Magyarországnak, ezért kezdeményezik az Országgyűlés rendkívüli ülésének összehívását, hogy a képviselők elfogadhassák a svéd NATO-csatlakozásról szóló javaslatot. "A svéd NATO-tagság ratifikációjának időpontja attól függ, milyen gyorsan és hatékonyan halad a bizalomépítés Magyarország és Svédország között" – közölte Bóka János európai uniós ügyekért felelős miniszter idén januárban.

A finn társulást a parlament tavaly márciusban szavazta meg. A svédek csatlakozásával kapcsolatban a kormányzati álláspont szerint az országgyűlési zárószavazás előtt még mindig fontos politikai kérdéseket kell tisztázni Stockholmmal, például hogy "miért kellett sértegetni Magyarországot".

A török parlament külügyi bizottsága nem egészen egy hónapja már jóváhagyta svéd NATO-csatlakozási kérelmet, ám a parlamenti szavazásra nem tűztek ki időpontot. Hivatalos bejelentés még mindig nincs, viszont egy neve elhallgatását kérő magas rangú török kormányzati tisztviselő a Bloombergnek azt mondta, akár már a héten rábólinthat az ankarai parlament az előterjesztésre.

Címlapról ajánljuk
A kegyelmi ügytől a nemzeti konzultációig – Magyarország egy éve

2024
A kegyelmi ügytől a nemzeti konzultációig – Magyarország egy éve

A 2024-es év fordulatot hozott a magyar belpolitikában. Megjelent egy új szereplő, majd egy párt, maga mögé állította az ellenzéki szavazókat, és két nagy szemben álló politikai tábor alakult ki az országban. Az InfoRádió összeszedte 2024 legfontosabb belpolitikai eseményeit.
VIDEÓ
EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. december 28. 10:12
×
×
×
×