eur:
402.37
usd:
371.5
bux:
91415.63
2025. március 30. vasárnap Zalán
Nyitókép: Pixabay

Kutatás: milliárdos turisztikai bevételt hoznak a Dunakanyar erdői

A Budapesti Corvinus Egyetem egyik tanulmányából az derült ki, hogy a Dunakanyar erdői rekreációs szempontból is hatalmas értékűek. A kutatás eredményeiről a Pilisi Parkerdő Zrt. szóvivője beszélt az InfoRádióban.

A pilisi bioszféra rezervátum területénvégzett tanulmány készítői az erdők turisztikai rekreációs szolgáltatásainak gazdasági értékét határozták meg a 38 ezer hektárnyi területen, és a Corvinus egyetem kutatói megállapították, hogy a kirándulók erdei kikapcsolódásának a pénzbeli értéke 2020-ban körülbelül évi 3,8 milliárd forint volt. Ez, az inflációt figyelembe véve, jelenleg körülbelül 4,6 milliárd forintot tesz ki – ismertette Mészáros Péter, a Pilisi Parkerdő Zrt. szóvivője.

A két kutató, Szécsi Anna és Szerényi Zsuzsanna a pilisi bioszféra rezervátum működését együtt koordináló Pilisi Parkerdő, illetve Duna-Ipoly Nemzeti Park megbízásából 2017, illetve 2018 folyamán végzett látogatószámlálásokból gyűjtött adatokat elemezte. Ennek során figyelembe vették az odautazási költségeket, illetve a látogatással eltöltött idő alternatív költéseit is.

Mészáros Péter szerint a kutatás eredménye azért figyelemre méltó, mert kiderült, hogy egy átlagos félnapos látogatás a Pilisben körülbelül 2900 forintba került, míg egy egész napos túra már nagyjából 5000 forintba. Ezt a bevételt eddig nem vették figyelembe az erdők értékének meghatározásakor, vagy akkor, amikor a fenntartásuk költségeiről volt szó.

A Pilisi Parkerdő Zrt. szóvivőjének nyilatkozatából az is kiderült, hogy a Dunakanyar erdői nemzetközi összehasonlításban is jelentős turisztikai értéket képviselnek. Ugyanis a brit erdők egynapos látogatásának értékét például, egy 2010-es tanulmány 1500 forintra becsülte, míg a lengyel erdők rekreációs bevételei 2005-ben nagyjából 2700 forintot hoztak az üzemeltetőknek. Németországban pedig 2011-ben, az erdők egy egész évre szóló látogatására mintegy10 400 forintot költöttek a kirándulók.

Arra a kérdésre, hogy a turisták kárt is tudnak-e okozni, a szóvivő azt mondta, hogy ez inkább a fővárosi erdőkre jellemző. Érdemes lenne ezeknek a kirándulóhelyeknek az értékét is felbecsülni, mert ide gyakrabban látogatnak a budapestiek, mint a Dunakanyar kiránduló helyeire. Ráadásul a budapesti erdők sokkal kisebbek is, hiszen ha minden fővárosi egyszerre menne túrázni, akkor fejenként mindössze 33 négyzetméternyi erdőterület jutna.

"A fővárosban, illetve a Budapest közvetlen közelében található erdőterületeken az antropogén terhelés rendkívül magas" – hívta fel a figyelmet Mészáros Péter. Ez azt jelenti, hogy a turistautak rendkívül forgalmasak, az erdőben nagyon sokan járnak. Éppen ezért a Pilisi Parkerdő két évvel ezelőtt városierdő-kezelési programot indított, aminek keretében különös gondot fordítanak a nagy turisztikai látogatottság okozta károk enyhítésére. Ebben jelentős segítséget nyújtanak az önkormányzatok és a civil szervezetek is. A szóvivő azt is hangsúlyozta, hogy ezeknek a városi erdőknek nemcsak a turisztika, hanem a klímaváltozás szempontjából is rendkívül nagy jelentőségük van.

KAPCSOLÓDÓ HANG

VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
Összeomlás-kutató: végtelen növekedés nem lehetséges egy véges erőforrásokkal rendelkező bolygón

Összeomlás-kutató: végtelen növekedés nem lehetséges egy véges erőforrásokkal rendelkező bolygón

A klímakatasztrófa egyértelművé tette, hogy a folyamatosan növekvő gazdaságra alapozott társadalom fenntarthatatlan. Ezért a fogyasztás tudatos minimalizálására lenne szükség, az erőforrásokat pedig az úgynevezett polikrízisre történő mentális felkészülésre kellene fordítani – mondta az InfoRádiónak Stumpf-Biró András összeomlás-kutató. A Pannon Egyetem kutatója radikálisan látja az emberiség közeljövőjét, és ezt nem rejtette véka alá Magyarország első üzleti jövőkutató konferenciáján sem, ahol a Mélyalkalmazkodás nevű mozgalom hazai képviselőjeként tartott előadást.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.03.31. hétfő, 18:00
Demkó Attila
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programvezetője
Valódi támogatást adnak vagy függőségbe taszítanak? – Csendes forradalom zajlik a nemzetközi segélyezés terén

Valódi támogatást adnak vagy függőségbe taszítanak? – Csendes forradalom zajlik a nemzetközi segélyezés terén

A nemzetközi segélyezési rendszer már régóta válsággal küzd, működésével sem a donorok, sem a kedvezményezettek nem elégedettek. Miközben a donor országok azt tapasztalják, hogy a segélyek nem hozzák a várt tartós eredményeket, addig a kedvezményezettek sokszor függőségbe, segélycsapdába kerülnek. Emiatt a segélyezésről szóló szakirodalomban több évtizede gyökeret vert az aid exit koncepció, vagyis a segélyezés fokozatos kivezetése a humanitárius és sürgősségi segélyek kivételével. Kérdés, mennyire megvalósítható ez a koncepció.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2025. március 29. 20:10
×
×
×
×