eur:
409.73
usd:
389.21
bux:
79096.82
2024. november 20. szerda Jolán
Nyitókép: Wikipédia/Olivier Cabaret/Picasa

Csiki Varga Tamás: különleges tudású preciziós drónokat kap a Magyar Honvédség

Hero „kamikaze” drónok vásárlásáról írt alá szerződést a német Rheinmetall AG hadiipari vállalat és a Magyar Honvédség. Az első eszközök 2024-ben érkeznek, a szállítás 2025-re fejeződik be. Az egyszer használatos harci drónokról Csiki Varga Tamást, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Stratégiai Védelmi Kutatóintézetének tudományos főmunkatársát kérdeztük.

Bár a magyar kormány hivatalosan csak most jelentette be, hogy a Magyar Honvédség milyen drónokat szerez be, a Rheinmetall aktuális üzleti jelentése már egy évvel ezelőtt sejttette, hogy a Hero dróncsaládról lesz szó – mondta Csiki Varga Tamás.

Az öttagú dróncsalád legkisebb tagja egy 10 kilométeres hatósugarú, három kilogramm öntömegű eszköz, amely egy fél kilogrammos töltet képes hordozni, míg a legnagyobb drón hatósugara 200 kilométer, tömege 125 kilogramm és 50 kilós töltettel szerelhető. "A drónok mérete – és felhasználása – értelemszerűen attól függ, hogy élőerő vagy páncélozott járművek ellen kívánják alkalmazni, esetleg más, a harcmezőkön előfordulható statikus célpontok ellen" – magyarázta az NKE Stratégiai Védelmi Kutatóintézetének tudományos főmunkatársa, megjegyezve: az, hogy a Magyar Honvédség pontosan milyen méretű(eke)t szerez be, nem ismert.

Csiki Varga Tamás elmondása alapján

a Hero drónok támadásra és védelemre egyaránt alkalmasak, a kulcselem, hogy precíziós csapásmérést lehet ezekkel végrehajtani.

Az eszköz felbocsátás után hadműveleti terület felett felderítést végezhet, és attól függően, hogy milyen irányítása van – emberi, esetleg programozott –, képes kiválasztani a „legértékesebb” célpontokat, majd azokat a leghatékonyabban elpusztítani. Erre támadásban és védelemben is szükség lehet – mondta a szakértő.

Szintén komoly fegyvertény, hogy látótávolságon kívül, adott esetben nagy hatótávolságban is alkalmazhatók, többféle fegyvert, fegyvertípust kiváltva, 100-200 kilométeres alkalmazásuk egészen újszerű, unikális – mondta Csiki Varga Tamás.

Ami a puszító erejüket illeti, bár a Hero „kamikaze” drónok nem valamilyen speciális tölteteket hordoznak – hacsak nem tudják rakétával felszelni, de erre utaló információk nincsenek –, az alkalmazási tapasztalatok arról árulkodnak, hogy páncélozott szállítójárművek ellen hatékonyak, az élőerőnek pedig nyilván nagyon nehéz ellene védekeznie – tette hozzá.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Tálas Péter: Putyin nagyon alacsonyra tette a nukleáris fegyverek bevetési küszöbét

Tálas Péter: Putyin nagyon alacsonyra tette a nukleáris fegyverek bevetési küszöbét

A nukleáris doktrína módosítása inkább csak a stratégiai kommunikáció része az orosz vezetés részéről, az eszkaláció most nem tűnik valószínűnek – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont John Lukacs Intézetének egyetemi docense. Hozzátette: ha a helyzet nukleáris konfliktussá fokozódna, abba belebukna a Putyin-rendszer, márpedig az orosz elnök abban érdekelt, hogy a jelenlegi rezsim minél tovább hatalmon maradhasson.

Titkosszolgálati jelentés: Oroszország vissza akarja szerezni az ellenőrzést Közép- és Kelet-Európa felett

A cseh Biztonsági Információs Szolgálat igazgatója közölte: az orosz titkosszolgálatok már most előkészítik a terepet ahhoz, hogy az ukrajnai háború lehetséges befejezése után megerősítsék Oroszország befolyását Csehországban. Michal Koudelka elutasította az orosz titkosszolgálatok képességeinek alábecsülését, szerinte a világ legjobbjai közé tartoznak.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.21. csütörtök, 18:00
Kóka János
a Doktor24 csoport alapító tulajdonosa
Lecsaptak az első ATACMS-rakéták Oroszországra, megváltozott az orosz nukleáris doktrína – Háborús híreink szerdán

Lecsaptak az első ATACMS-rakéták Oroszországra, megváltozott az orosz nukleáris doktrína – Háborús híreink szerdán

Miután megkapta az Egyesült Államoktók az engedélyt, Ukrajna rögtön lecsapott nagy hatótávolságú ATACMS-rakétákkal Oroszország Brjanszki területén, ahol egy lőszerraktárat ért támadás. Később nagy hatótávolságú drónokkal is támadás érte Oroszországot, ezúttal a Voronyezsi területet. Oroszország eközben megváltoztatta nukleáris doktrínáját, ami több ponton is kiterjesztette az atomfegyverek bevetésének lehetőségét. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz–ukrán háború aktualitásaival.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×