Kevesebb mint kétezer friss diplomás, fiatal pedagógus állt munkába az elmúlt tanévben, miközben a nyugdíjba menők száma az ötezret is meghaladhatja idén – írja a Népszava.
Az Oktatási Hivatal adatai alapján összesen 1884 volt az újonnan belépő pedagógusok száma a köznevelésben a 2022/2023-as tanévben. A lap szerint azonban ugyanekkor a pályára lépők száma viszont csak töredéke volt azoknak, akik korábban elkezdték a pedagógusképzést. A felvi.hu adatai szerint ugyanis 2017-ben az általános felvételi eljárásban összesen 18 183-an jelentkeztek pedagógusképzésre, közülük 9091 hallgatót vettek fel. Vagyis a jelentkezők alig több mint 10 százalékából, a képzést elkezdőknek pedig kevesebb mint 21 százalékából lett végül a köznevelésben elhelyezkedő pedagógus.
A napilap által megszólaltatott Nahalka István oktatáskutató szerint a hivatásukat az elmúlt tanévben elkezdő pedagógusok száma nagyon alacsony. Ilyen kevés pályakezdővel nem lehet pótolni a pályaelhagyókat és a nyugdíjba vonulókat sem.
A nyugdíjba vonuló tanárok számára vonatkozóan a Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) elnöke a Népszavának úgy nyilatkozott, hogy a Köznevelési Információs Rendszer adatai alapján az idei évben várhatóan 4939 pedagógus éri el a 65 éves nyugdíjkorhatárt. Totyik Tamás azt is elmondta, hogy ebbe a számba beletartoznak a szaktantárgyakat oktatók, a gyógypedagógusok, az óvodapedagógusok és az alsós tanítók is, ugyanakkor nincsenek benne azok, akik a nők 40 éves korkedvezményével mennek nyugdíjba, vagyis a tényleges nyugdíjba vonulók száma az ötezret is meghaladja majd. A PSZ elnöke arra is felhívta a figyelmet, ugyanezen adatok alapján jövőre 5433 pedagógus éri el a 65 éves nyugdíjkorhatárt.