Infostart.hu
eur:
365.27
usd:
316.48
bux:
149903.82
2026. augusztus 11. kedd Tiborc, Zsuzsanna
Bride putting ring on grooms finger. Rings exchange. Happy couple celebrating wedding outdoors in summer.
Nyitókép: Getty Images/ Anna Blazhuk

KINCS: a magyarok szeretnek házasodni

A magyarok házasságpártiak, és kiállnak a hagyományos családmodell mellett

Egyebek közt ez derült ki a Kopp Mária Intézet a Népesedésért és a Családokért (KINCS) kutatásából. A házasság hete programsorozat alkalmából január 11. és 20. között ezer ember telefonos megkérdezésével készült felmérés szerint a magyarok 82 százaléka szerint a házasság egy férfi és egy nő között önkéntes elhatározásból létrejött életközösség.

A válaszadók 97 százaléka úgy gondolja, a jó házasságért nap mint nap tenni kell, a megkérdezettek 83 százalékának az a véleménye, hogy ez sokkal könnyebb, ha a pár hasonló értékrendet vall.

Csaknem háromnegyedük,

73 százalékuk gondolja úgy, hogy a házasság érzelmi biztonságot nyújt a házastársaknak,

tíz megkérdezettből hat szerint a házasságot a gyermek teszi teljessé, és ugyanennyien hisznek abban, hogy a házasság növeli a boldogságérzetet.

A kutatásból kiderül az is, hogy a magyarok szerint a jól működő házasság és párkapcsolat alapját egymás elfogadása, tisztelete, a megfelelő kommunikáció, az együtt töltött "minőségi idő", a vonzalom, a kompromisszumkészség, a szerelem, a humorérzék, valamint a közös értékrend és a házaspárok közötti munkamegosztás adja.

Minden második ember szerint a házasság egy életre szóló szövetség, ezzel a házasságban élők kétharmada értett egyet.

A KINCS kiemelte, az emberek fele szerint jobb, ha a gyermekvállalás előtt összeházasodik a pár, ezzel az idősebbek értettek leginkább egyet.

Kitértek arra: a válaszadók 60 százaléka a párválasztás legfőbb akadályai, illetve a szinglilét lehetséges okai között a valós társas kapcsolatok hiányát, a másikkal szemben támasztott túlzott elvárásokat, a biztos anyagi háttér hiányát és a karrierépítést említette.

Ma már a Magyarországon megszülető gyermekek csaknem háromnegyedének házasok a szülei,

egy évtizeddel ezelőtt ugyanez a mutató 50 százalék körül volt. A házasságkötések "reneszánszát éljük", amit jól bizonyít, hogy utoljára a rendszerváltás előtt kötöttek több házasságot Magyarországon, mint az elmúlt években, hiszen a házasságkötések száma 2019 óta minden évben meghaladja a 64 ezret - olvasható a KINCS közleményében.

Címlapról ajánljuk

Baka András államfő beszélt a parlamentben megválasztása után

„Pártpolitikai semlegesség, de semmiképp sem értéksemlegesség” – mondta szerepéről a megválasztott köztársasági elnök, a korábbi Legfelsőbb Bíróság exelnöke a parlamentben, miután a képviselők első körben, kétharmados többséggel mondtak igent rá. A Fidesz és a KDNP nem vett részt a szavazáson.
inforadio
ARÉNA
2026.08.12. szerda, 18:00
Ürge-Vorsatz Diána
fizikus, egyetemi professzor, az Éghajlatváltozási Kormányközi Testület alelnöke
Kivártak a piacok a kulcsfontosságú adat előtt, gyenge napot zárt Amerika

Kivártak a piacok a kulcsfontosságú adat előtt, gyenge napot zárt Amerika

Nagyjából stagnáltak a hétfői kereskedésben a vezető európai és amerikai részvényindexek, a befektetők újabb impulzusokra várnak. Témákból pedig van bőven, a befektetők a Hormuzi-szoros körüli bizonytalanság, a magasabb olajárak és az inflációs kockázatok mellett már a szerdai amerikai inflációs adatra figyelnek, ami érdemben befolyásolhatja az amerikai jegybank kamatpályájával kapcsolatos várakozásokat. Kedden vegyesen alakult az ázsiai részvénypiacok mozgása, a dél-koreai tőzsde erősödött, a kínai részvénypiacok viszont estek. Az európai és az amerikai tőzsdéken kis elmozdulásokkal zajlott a kereskedés (az európai indexek enyhe emelkedéssel, az amerikaiak minimális csökkenéssel zárták a napot), de az iráni háborúról érkező rossz hírek miatt nem tud javulni a piaci hangulat.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×