A Covid-járvány okozta gazdasági válság reálgazdasági következményeit a magyar gazdaság viszonylag jól vészelte át, de a pénzügyi egyensúlyi mutatók súlyosan romlottak. Egyebek mellett erre a megállapításra jutottak az immár tizenhetedik alkalommal megjelent Társadalmi Riport szerzői.
"Gazdasági értelmében egy ellentmondásos perióduson vagyunk túl, és nem tudjuk, hogy merre megyünk a jövőben" – jelentette ki Tóth István György, a TÁRKI Társadalomkutatási Intézet Zrt. vezérigazgatója. Egyfelől volt egy erős gazdasági növekedési periódus, ugyanakkor a magyar gazdaságnak is volt lendületvesztése a régió többi országához képest. A háború, az energiahelyzet, az államháztartás alakulása és a gazdaságpolitika nem mindig teljesen konzisztens egymást követő lépéseinél nehéz előre látni. Ezt a gazdasági fejezet is kihangsúlyozta a kötetben.
A könyvsorozat a szociális, a politikai és a demográfiai kérdések mellett a magyar társadalom külpolitikai elköteleződését is elemezte. "Miközben azt látom, hogy
alapvetően nyugatbarát országban élünk, Magyarországon mégis van egy masszív nézet, és ami kevésbé támogatja a transzatlanti elköteleződést"
– mondta Tóth István György. Megjegyezte: ezt rendkívül sajnálatosnak és veszélyesnek tartja az ország jövője szempontjából, mert ez az attitűd ez bizonyos mértékig elszigetelődéshez vezethet a hagyományos nyugati közösségben. Tóth István György ugyanakkor azt is hangsúlyozta, hogy eközben Kína és különösen Oroszország támogatottsága is csökkent.