eur:
411.3
usd:
394.52
bux:
79444.95
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: Facebook/TÁRKI Társadalomkutatási Intézet Zrt.

Tóth István György: ha Magyarország nem támogatja a transzatlanti elköteleződést, az elszigetelődéshez vezethet

Nyolc témakörben, 26 fejezetbe gyűjtötte össze a TÁRKI Társadalomkutató Intézet Magyarország legfontosabb gazdasági, demográfiai, szociális, politikai változásait az elmúlt két esztendőből. A részletekről a kötet egyik szerkesztője, Tóth István György, az intézet vezérigazgatója beszélt az InfoRádiónak.

A Covid-járvány okozta gazdasági válság reálgazdasági következményeit a magyar gazdaság viszonylag jól vészelte át, de a pénzügyi egyensúlyi mutatók súlyosan romlottak. Egyebek mellett erre a megállapításra jutottak az immár tizenhetedik alkalommal megjelent Társadalmi Riport szerzői.

"Gazdasági értelmében egy ellentmondásos perióduson vagyunk túl, és nem tudjuk, hogy merre megyünk a jövőben" – jelentette ki Tóth István György, a TÁRKI Társadalomkutatási Intézet Zrt. vezérigazgatója. Egyfelől volt egy erős gazdasági növekedési periódus, ugyanakkor a magyar gazdaságnak is volt lendületvesztése a régió többi országához képest. A háború, az energiahelyzet, az államháztartás alakulása és a gazdaságpolitika nem mindig teljesen konzisztens egymást követő lépéseinél nehéz előre látni. Ezt a gazdasági fejezet is kihangsúlyozta a kötetben.

A könyvsorozat a szociális, a politikai és a demográfiai kérdések mellett a magyar társadalom külpolitikai elköteleződését is elemezte. "Miközben azt látom, hogy

alapvetően nyugatbarát országban élünk, Magyarországon mégis van egy masszív nézet, és ami kevésbé támogatja a transzatlanti elköteleződést"

– mondta Tóth István György. Megjegyezte: ezt rendkívül sajnálatosnak és veszélyesnek tartja az ország jövője szempontjából, mert ez az attitűd ez bizonyos mértékig elszigetelődéshez vezethet a hagyományos nyugati közösségben. Tóth István György ugyanakkor azt is hangsúlyozta, hogy eközben Kína és különösen Oroszország támogatottsága is csökkent.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Alapvető akadályokba ütközik Benjamin Netanjahu tényleges felelősségre vonása - nemzetközi jogász

Alapvető akadályokba ütközik Benjamin Netanjahu tényleges felelősségre vonása - nemzetközi jogász

A korábbi fenyegetését beváltva csütörtökön nemzetközi elfogatóparancsot adott ki a hágai Nemzetközi Bíróság Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök, Joáv Galant volt védelmi miniszter és Mohammed Deif, a Hamász – izraeli források szerint – már likvidált katonai vezetője ellen. Tóth Norbert nemzetközi jogász az InfoRádióban tette világossá, Izrael nem része annak a statútumnak, amely alapján értesítést küldtek 125 országnak az izraeli miniszterelnök eljárás alá vonásáról.

Aki fittyet hány a hóhányásra, csúnyán megjárhatja

A hirtelen jött hideg és hóesés nem csak az autósokat, a tömegközlekedőket, de a gyalogosokat is próbára teszi. Az ingatlantulajdonosoknak pedig fokozott figyelmet kell fordítaniuk a környezetükre, hiszen a havas vagy jeges járdák csúszásmentesítése az ő feladatuk, jogi felelősség terhelhetik őket, ha valaki elesik és megsérül.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Hirtelen esés után felpattantak a tőzsdék

Hirtelen esés után felpattantak a tőzsdék

Felemás hangulatban telt a kereskedés ma reggel Ázsiában, ezt követően pedig emelkedéssel indult a nap Európában, a vártnál gyengébb BMI-adatok hatására azonban gyorsan lefordultak a vezető részvényindexek, délutánra azonban ismét a vevők vették át az irányítást. Az aranynak eközben 2023 októbere óta a mostani lehet a legerősebb hete, mivel a piaci szereplőket aggasztja az ukrajnai háború eszkalációjának veszélye. Érdemes eközben a bitcoinra is figyelni, az árfolyam már közelíti a 100 000 dolláros szintet. Gazdasági események szempontjából az európai BMI-adatoknak lesz ma jelentősége, míg idehaza a beruházások alakulásának közlésére lesz érdemes figyelni.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×