Bár még nem szedtek le minden termést, úgy tűnik, hogy az utóbbi évek leggyengébb almatermése lesz az idei – mondta el az InfoRádiónak Apáti Ferenc, a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke.
Az almatermesztés történetének egyik leggyengébb termését fogjuk idén szüretelni, ami mindössze 300-350 ezer tonna. Egy átlagos almatermés Magyarországon 500-600 ezer, de az elmúlt évek legjobb évjáratában 2018-ban közel 900 ezer tonna almát állítottak elő.
"Most egy átlagtermés felét, egy nagyon jó termés harmadát szüreteljük ebben az évben"
– jelentette ki, majd hozzátette, a gyenge termés okai a tavalyi és idei szárazság, valamint a tavaszi fagyok voltak.
A 300 ezer tonnából 100 ezer az étkezési alma, szűk 200 ezer pedig az ipari alma. Magyarországon a hivatalos statisztikák szerint 110-120 ezer tonna étkezési almát fogyasztunk, az önellátásra termeléssel együtt ez 120-140 ezer lehet. "Azt prognosztizáljuk, hogy a következő egy évben 10-20 százalékkal vissza fog esni az étkezési alma fogyasztás köszönhetően a nagyon jelentős inflációnak" – fogalmazott. A visszaesés nemcsak a gyümölcsök, hanem más élelmiszerek, a rezsi és más fogyasztási javak területén is megfigyelhető lesz.
A Terméktanács elnöke szerint a 100 ezer tonna étkezési alma a magyarországi kereslet kielégítésére jövő tavaszig elég lehet. Mint mondta: jövő nyáron már nem lesz túlzottan sok hazai termelésű alma a hűtőházakban, így valószínűleg a jövő nyári időszakban már importra fogunk kényszerülni.
A piac kiszámíthatatlanságához hozzátartozik, hogy a magas energiaárak miatt sok termelő nem akar a hűtőházában almát betárolni, vagyis az őszi értékesítésre törekszik. Ennek következményeképp most ősszel jelentős a kínálat, viszont április-májusban már almahiány is kialakulhat.
Az ipari almát termelők körében nagyon nagy az elkeseredettség, mert sokan a kevesebb termés miatt veszteséggel zárják az évet – mondta Apáti Ferenc, aki arról is beszélt, hogy a boltokban hiába árulják 500-600 forintért az almát, ha a termelők évek óta 100-120 forintos nettó áron tudják csak továbbadni a kereskedőknek. Eközben pedig a termelés költségei egy év alatt 25-30 százalékkal emelkedtek.