eur:
410.9
usd:
392.2
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Nyitókép: Unsplash.com

ÉVOSZ: 2022 vége a finanszírozási nehézségekről szól majd

A lakásépítésnél akár húsz százalékkal is többe kerülhet a létesítmény, mint ahogy a megrendelő eredetileg elgondolta.

Nemcsak a kivitelező, hanem a megrendelő is pénzügyi nehézségekbe ütközik a lakásépítés során. Ahol pedig nagy értékű létesítményeket kell felépíteni és viszonylag hosszú az alvállalkozói lánc, nehezen jut pénzéhez a generálkivitelező, és még nehezebben az alvállalkozó.

"Olyat is tapasztalunk, hogy hetente fizetnék ki a kisvállalkozók a dolgozókat, és csúszások vannak" – mondta az InfoRádiónak az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének (ÉVOSZ) elnöke.

Koji László hangsúlyozta, ilyen körülmények között

"nagyon fontos, hogy írásos szerződés legyen a felek között. Azt gondolnánk, hogy ez magától értetődik, de a lakossági megrendeléseknél még mindig az esetek hatvan százalékában szóbeli megállapodások vannak."

Ez a figyelemfelhívás egyaránt szól a kivitelezőnek és a megrendelőnek.

A szövetség elnöke hozzátette: amikor a kivitelezőtől jóteljesítési garanciát kérnek, teljesen magától értetődő, hogy a megrendelőtől fizetési garanciát kell kérni, hogy a pénz rendelkezésre áll. A megrendelőnek emellett tudnia kell – ha benne van a szerződésben, ha nincs –, hogy a Polgári Törvénykönyv a késedelmes fizetést is bünteti, tehát késedelmi kamatot lehet felszámítani.

"Azt látjuk, hogy 2022 vége nem a kapacitásproblémákról fog szólni, hanem a finanszírozási nehézségekről"

– mondta.

Koji László javasolja, hogy a felújításoknál és az új építéseknél is induljon újra a Magyar Nemzeti Bank zöld otthonteremtési programja, ami elsődlegesen energetikai elvárásokat támaszt. Szerinte a kereskedelmi bankok részéről a lakásügyeket semmiképp sem szabad két számjegyű kamatlábak mellett finanszírozni, mert az nem működik, ezért az ÉVOSZ öt százalékos kamatsapkát javasol az MNB-nek. Idáig két és fél százalékkal adta a zöld otthonteremtési hiteleket, amit a jövőben célszerű lenne a felújításokra is folyósítani – jelentette ki a szövetség elnöke.

Az alapprobléma abból is adódik, hogy a banki hitelek nagyon megnőttek. Koji László szerint nagyon sok megrendelő nem egy az egyben "csengeti ki a kis párnából " vagy a megtakarításaiból a bekerülési költséget, hanem hitelre szorul. Ezek a megtakarítások sokszor nem elegendők, és hogy ezek ne "fagyjanak be a párnába" vagy a kereskedelmi bankoknál, a lakosság vagy az ingatlanfejlesztő elköltheti felújításra és lakásépítésre.

"Fontos, hogy egy elfogadható mértékű kamat mellett a kereskedelmi bankok finanszírozzák ezeket az ügyleteket" – tette hozzá az ÉVOSZ elnöke.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×