eur:
392.27
usd:
366.85
bux:
67039.3
2024. április 27. szombat Zita
Orbán Viktor miniszterelnök előadást tart a 29. Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktáborban (Tusványos) az erdélyi Tusnádfürdőn 2018. július 28-án.
Nyitókép: MTI/Veres Nándor

Nézőpont: nagyon kedveltté vált Orbán Viktor a romániaiak körében

2020-hoz képest több mint háromszorosára emelkedett a magyar kormányfő népszerűsége keleti szomszédunknál – derül ki a Nézőpont Intézet romániai közvélemény-kutatásából.

Az elmúlt egy évben jelentősen javult Orbán Viktor romániai megítélése, egyértelműen népszerű politikussá vált a háborús és energiaválság ideje alatt – írja a Nézőpont Intézet.

Felmérésük szerint tízből hatan (57 százalék) inkább pozitívan vélekednek a magyar kormányfőről, és mindössze hárman (30 százalék) ítélik meg személyét inkább negatívan. Minden társadalmi csoportban többen vannak azok, akik körében népszerű a magyar miniszterelnök, mint akik körében népszerűtlen.

Hozzáteszik: már tavaly érezhető volt a pozitív változás Orbán Viktor romániai megítélésében, 10 százalékponttal többen vélekedtek személyéről pozitívan, mint 2020-ban (17 százalék). Az igazi fordulat azonban az elmúlt egy évben állt be.

Ez idő alatt megduplázódott az Orbán Viktorral szimpatizálók köre: tavaly még a negatívan vélekedők voltak jelentős többségben (65 százalék) a szimpatizánsokkal szemben (27 százalék), azonban az orosz–ukrán háború és annak gazdasági hatásai alatt ez az arány teljesen megfordult.

A magyar közvéleményt alighanem meglepő pozitív fordulat mögött a kormány Romániában is ismert népszerű intézkedéseit lehet sejteni, amelyekhez hasonlót délkeleti szomszédunk kormánya nem fogadott el – fogalmaz a szervezet emlékeztetve: Orbán Viktor 2021 novemberében jelentette be a mindenkire érvényes, 480 forintos benzinárstopot, amely a magyar autósokra mind a mai napig érvényes. Ezzel szemben Romániában megduplázódott a benzin ára az év eleje óta és a román kormánypártok csak idén nyáron tudtak megegyezni az üzemanyagárak literenkénti 50 banis (40 forint) kompenzációjáról.

A két ország eltérő álláspontot képvisel az orosz–ukrán háború kérdésében is. Magyarország elzárkózik a fegyverszállítástól, míg Románia az amerikai fegyverek egyik legnagyobb tranzitországa annak ellenére, hogy ez a szomszédos országban megosztó kérdésnek számít. A Nézőpont Intézet kutatása alapján a romániai felnőtt népesség 50 százaléka ellenzi, hogy országa fegyvereket szállítson Ukrajnába, s közel ugyanannyian (48 százalék) támogatják azt.

Mindemellett nem elhanyagolható az a tény sem – jegyzik meg – hogy egyedül Orbán Viktor kiállásának köszönhetően került le Kirill orosz pátriárka az európai uniós szankciós listáról. Vélelmezhető az ortodox egyházi vezető melletti kiállás népszerűsége a románok körében, miután a 2011-es népességszámlálás alapján Románia lakosságának 86 százaléka ortodox keresztény.

Címlapról ajánljuk
Polgár Csaba: a megelőzés, a szűrések és a daganatellenes oltások is nagyon fontosak

Polgár Csaba: a megelőzés, a szűrések és a daganatellenes oltások is nagyon fontosak

A koronavírus-járvány utóhatásaként sokkal kevesebben járnak szűrővizsgálatokra, mint a pandémia előtt, ezért átfogó kampányra lenne szükség, hiszen a népbetegségek megelőzhetők - mondta az InfoRádióban az Országos Onkológiai Intézet főigazgatója. Polgár Csaba professzor kardiológus és gyermekgyógyász kollégáival együtt több vidéki fórumon tart előadást erről.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.29. hétfő, 18:00
Csányi Sándor
az OTP Bank elnök-vezérigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×