A szövetség felméréséből az derült ki, hogy a tavalyihoz képest valóban alacsonyabb a szállodák kihasználtsága. Baldauf Csaba emlékeztetett rá, hogy a tavaly májusi újranyitást követően, rekord gyorsasággal futott föl a foglalások száma és nőtt a szállodák kihasználtsága. Ennek eredményeként még a 2019-es rekordévhez képest is lényegesen jobban teljesített a hazai turizmus.
Mint mondta, komoly teljesítmény lenne ennek akárcsak a közelébe is jutni. Baldauf Csaba elismerte, hogy néhány kivételtől eltekintve, az idén sem a Balatonon, sem más helyeken szinte nincs is sehol teltház. Persze kivételek azért akadnak, mondta a szövetség elnöke, főleg ott, ahol a szállodák speciális kínálatukkal, egy adott célcsoport számára kínálnak különleges szolgáltatásokat. Ilyenek például a nagy családokat fogadó létesítmények vagy azok a szálláshelyek, amelyeket főleg külföldi turisták kedvelnek. Utóbbiak közül azonban a háború miatt hiányoznak az oroszok és az ukránok.
Baldauf Csaba szerint jelenleg
a szállodák kihasználtsága általában 8-10 százalékkal elmarad a várttól.
Ez azt is jelenti, hogy csak mintegy 20-30 százalékuk tudta elérni a 2019-es kihasználtságot. Ugyanakkor a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének elnöke reményét fejezete ki, hogy a nyárból még hátra lévő két hónapban javulhat a szállodák foglaltsága. Árbevételben jó néhány szállodának sikerült ugyan meghaladnia a 2019-es szintet, de ez inkább az inflációnak és a forintárfolyam gyengülésének tudható be.
Baldauf Csaba Covid-hatásnak nevezte azt, hogy a hazai utazók egy jelentős része az idén inkább külföldön szeretne nyaralni. A szövetség elnöke ugyanakkor bízik abban, hogy lesz még egy őszi pihenési hullám is, ami javíthatja a hazai szállodák kihasználtságát és növelheti a bevételeiket. Baldauf Csaba az InfoRádiónak azt is elmndta: a Szép-kártyák szállás-zsebében lévő összegeket sem lehet már élelmiszerboltokban elkölteni, ami szintén segítheti a magyarországi hotelek működését.