eur:
413.48
usd:
396.47
bux:
78741.84
2024. december 22. vasárnap Zénó
Felhős égbolt, naplemente és pirosan világító viharjelző lámpa a fonyódi móló közeléből fotózva 2020. május 1-jén.
Nyitókép: MTI/Varga György

Beindulnak a viharjelzők a hazai tavaknál

2022. április 1-jén kezdetét veszi a tavi viharjelzési szezon – a Balatonnál, a Velencei- és a Tisza-tavon – amely október 31-ig tart.

A tavi viharjelzéseket az Országos Meteorológiai Szolgálat Siófoki Viharjelző Obszervatóriuma adja ki. A Balatonnál ez már a 88. viharjelzési szezon – olvasható az OMSZ közleményében.

A tó viharjelzési szempontból három medencére van felosztva:

  • a Keszthelytől Badacsonyig tartó nyugati,
  • a Badacsonytól Tihanyig tartó középső és
  • a tihanyi szorostól keletre lévő keleti medencére.

A balatonihoz hasonló fényjelző lámpák működnek a Velencei-, a Tisza- és a Fertő tónál is, ez utóbbi kiszolgálását az osztrák meteorológiai szolgálat látja el.

Az OMSZ Viharjelző Obszervatóriuma a nap 24 órájában figyelemmel követi a tavak aktuális és várható időjárását, szükség esetén pedig viharjelzést ad ki.

  • Az elsőfokú viharjelzés az erős (40 km/h és 60 km/h közötti) szélre,
  • a másodfokú viharjelzés pedig a viharos (60 km/h-t meghaladó) szélre figyelmeztet.

A jelzések a szélerősödést megelőzően fél-másfél órás időelőnnyel kerülnek kiadásra.

A Balatont és Velencei-tavat érintő időjárási információk folyamatosan frissülve szabadon hozzáférhetőek az Országos Meteorológiai Szolgálat, a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság, valamint a Rádiós Segélyhívó és Infokommunikációs Országos Egyesület honlapján, illetve az OMSZ Meteora nevű mobiltelefonos alkalmazásán keresztül.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×