Az ellenzék egy új közbeszerzési rendszert és egy antikorrupciós szervezetet ígér, valamint csökkentené az alacsonyabb jövedelműek adóját, és emelné a bérüket – mondta Z. Kárpát Dániel, a Jobbik alelnöke. Rendőrök, tűzoltók egészségügyi szakdolgozók, nagyon fontos nemzetstratégiai ágazatokban dolgozók esetében olyan béremelési programot, programokat kell végrehajtani, amelyek elérik azt is, hogy az érintettek elvándorlása Magyarországról megálljon” – fűzte hozzá.
Az ellenzék emelné a családi pótlékot, 50 százalékkal növelné a szociális dolgozók bérét és megszüntetné a lakhatási válságot – közölte Jámbor András képviselőjelölt. „Az önkormányzati és szociális bérlakásokat és bérlakás-felújításokat támogatni fogjuk kormányon uniós és kormányzati pénzekből, illetve létrehozunk egy panel- és bankfelújítási programot, amivel valódi rezsicsökkentést fogunk előidézni, olyat, ami még a bolygónak is jót tesz” – ígérte.
Az ellenzék önálló egészségügyi minisztériumot hozna létre és megemelné a szakdolgozók bérét – tájékoztatott Lukács László György, a Jobbik országgyűlési képviselője. Mint fogalmazott, az egységes ellenzéknek az lesz a dolga 2022 áprilisában, Márki-Zay Péter miniszterelnök vezetésével, hogy kormányon elsőként a szolgálati jogviszonyt visszavonja, visszaadva az orvosoknak és egészségügyi dolgoznak azt a szabadságát, amely korábban megvolt. Mindezt úgy, hogy egyébként megőrzi a béremelést, sőt, növeli is annak mértékét, elsősorban a szakdolgozók esetében, akik szavai szerint rendkívüli hátrányban vannak, nemcsak nemzetközi összehasonításban, hanem más nemzetgazdasági ágazati bérekhez képest is.
Az ellenzék a pedagógusoknak is béremelést ígér – jelentette be Kunhalmi Ágnes, az MSZP országgyűlési képviselője, aki elsőként egy egyszeri, nagyarányú béremelést tart szükségesnek, ami gátat szabhat az elvándorlásnak. A továbbiakban pedig a bérek fokozatos, kiszámítható és tényleges növelésével erősítenék az oktatói pálya vonzerejét, helyreállítva a bérek értékállóságát biztosító garanciát.
A Márki-Zay-kormány visszaállítaná a pedagógusok pótlékainak korábbi rendszerét, csökkentené a leterheltségüket, ingyenessé tenné az első diploma és nyelvvizsga megszerzését, újraállamosítaná az egyetemeket, biztosítaná a tankönyvválasztás szabadságát, új tantervet készíttetne, 18 évre emelné a tankötelezettség korhatárát és tableteket adna a rászoruló diákoknak – hangzott el a sajtótájékoztatón.