eur:
414.01
usd:
396.61
bux:
78741.84
2024. december 23. hétfő Viktória
A 2021. február 25-én közreadott képen egy egészségügyi dolgozó a Sinovac kínai gyógyszergyártó által készített koronavírus elleni oltóanyagot tartalmazó ampullákat tart a kezében a cég pekingi üzemében 2020. szeptember 24-én. Kínában 2021. február 25-én két új hazai gyártású koronavírus elleni vakcina is megkapta az engedélyt a szélesebb körben történő használatra. Az egyik a CanSino Biologics terméke, a másik az állami tulajdonú Sinopharmé.
Nyitókép: MTI/AP/Ng Han-kuan

Nem az emberek "lazulása" miatt rosszabb most a helyzet

Ferenci Tamás biostatisztikus, aki tagja a kormány járványelemző munkacsoportjának, a járvány mostani hullámáról és arról beszélt, hogy mikor mutatkozhat az oltások hatása.

A harmadik hullám az előző kettőhöz képest más helyzetet jelent, ezt a vírus egy új, nagyobb fertőzőképességű variánsa okozza - fejtette ki. "A rendelkezésre álló adataink alapján az emberek közti kontaktusok száma nem, vagy csak minimálisan nőtt, magyarul nem arról van szó, hogy mi védekezünk rosszabbul, hanem arról, hogy a vírus támad jobban. Ez egy ilyen játék, a sokat emlegetett reprodukciós számot (R-szám) 1 alá kell húzni" – mondta az Indexnek adott interjúban, hozzátéve: "nem az történik, hogy az intézkedések most már nem működnek. Működnek, csökkentik a reprodukciós számot ugyanúgy, de egy magasabb szintről indulva – így viszont már nem elégségesek ahhoz, hogy 1 alá kerüljünk."

Úgy véli, a legoptimistább forgatókönyv a járvány lefolyásában az, hogy

áprilisra már érzékelhető hatása lesz az oltásnak, így lassulhat a számok növekedése.

A helyzetre nagy befolyással van, hogy mennyi oltóanyag lesz és mennyire adatják be maguknak az emberek, illetve hogy a vakcinák tényleg hatásosak és biztonságosak-e. "Hosszabb távon az lesz a döntő, hogy az oltást követő immunitásunk meddig fog tartani, ezt jelenleg még nem tudjuk megmondani" – tette hozzá.

Ferenczi Tamás szerint veszélyes a mostani helyzet, ugyanis nem egyszerűen arról van szó, hogy a reprodukciós szám 1 fölött van, hanem arról, hogy

folyamatosan emelkedik, a január végi 0,8 körüli értékről most már 1,3-ig jutott.

Valahogy 1 alá kellene visszavinni - fejtette ki, hozzátéve, hogy az biztos, hogy nagyobb veszélyben leszünk a vírustól, mint valaha voltunk Magyarországon.”

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×