eur:
405.77
usd:
356.58
bux:
92964.32
2025. április 25. péntek Márk
München, 2011. október 27.A világ legkisebb ébresztőóráit gyártó Carlton egyik alkalmazottja minivekkerekkel takarja el szemét a dél-németországi Münchenben 2011. október 27-én, hogy az óraátállítás napjának közeledésére figyelmeztessen. Európa országai a hónap utolsó vasárnapjára, az október 30-ra virradó éjszaka térnek vissza a téli időszámításhoz. (MTI/EPA/Andreas Gebert)
Nyitókép: Andreas Gebert

Fontos hír az óraátállításról

Szombatról vasárnap virradóra vissza kell állítani az órákat a téli időszámításra. Ha minden igaz, akkor utoljára, de pontosan még mindig nem tudni, hogy mi lesz az óraátállítás sorsa Magyarországon és az unióban.

Megszokott évi menetrend, hogy március és október utolsó hétvégéjén mindenki az óráit tekergeti, merthogy ez a két időpont Magyarországon a nyári időszámítás kezdete és vége. Egy órával előre, majd vissza kell állítani az időmérőket – bár ha minden igaz, akkor már nem sokáig.

Október 25-én hajnali 3 óráról 2-re fognak visszaállni a digitális órák, az analógokat pedig ennek alapján egy órával kell majd visszafelé tekerni. Magyarországon először a 20. század közepén, 1954 és 1957 között vezették be a tavaszi és téli óraátállítást elektromos kapacitási nehézségek miatt, majd eltörölték, és újra csak 1980-ban, energiamegtakarítási céllal tért vissza az emberek életébe. Ezzel ugyanis sokkal jobban kihasználhatók voltak a napfényes órák, és kevesebb áramot használtak.

A kétezres években azonban egyre élesebb vita bontakozott ki arról, hogy az óraátállítás mellett vagy ellen szól-e több érv. Az eredeti érv, az energiamegtakarítás mostanra gyakorlatilag megszűnt, mert a légkondicionálók korában nyáron már szinte nagyobb az áramfogyasztás, mint télen, jelenleg Magyarországon fejenként a megtakarítás évi 450 forint.

A hosszabb nappalok persze több szabadidőt is biztosítanak a szabadban, kevesebbet kell sötétben közlekedni, jótékony hatással van a lelki közérzetre is, ugyanakkor az óraátállítás ellen szól, hogy felborítja az ember biológiai óráját, például alvászavart, emésztési problémákat, szívritmuszavart, fejfájást okozhat, vagy növeli a balesetveszélyt.

Emiatt napirendre került az óraátállítás európai eltörlése, első lépésként 2017 októberében a finn kormány egy 70 ezer állampolgár által aláírt petíció után szólította fel az EU-t, hogy szüntesse be a gyakorlatot. Az Európai Parlament bocsátotta vitára az ügyet, a felméréseken több mint négymillióan fejezték ki véleményüket, és

84 százalékuk az évi két óraátállítás eltörlésére szavazott.

Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság akkori elnöke már a közvélemény-kutatásra hivatkozva nyilatkozta, hogy minél előbb be kell szüntetni a korszerűtlen gyakorlatot, ám az uniós közlekedési miniszterek a nemzetközi menetrendek összehangolásának nehézségei miatt nem támogatták az elnök javaslatát, miszerint már 2019-től búcsút kellett volna mondani a szezonális átállásnak.

Az Európai Parlament 2019 márciusában megszavazta az évenként kétszer esedékes óraátállítás gyakorlatának eltörlését 2021-től.

A tagállamoknak elvileg 2020 tavaszáig kellett volna eldönteniük, hogy a nyári vagy a téli időszámítást választják,

és addig tájékoztatniuk is kellett volna egymást a döntésükről, majd október végéig tervezetet készíteniük arról, hogy hogyan kívánják megoldani a váltás esetleges negatív hatásait.

Az uniós döntés után megkérdezték a hazai helyzetről Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető minisztert is, aki akkor azt mondta, nincs még kialakult kormányzati álláspont.

A koronavírus-járvány vélhetően ezeket a döntéseket is a háttérbe szorította, márpedig az egyes országok időszámításait össze kell hangolni, hiszen elsősorban közlekedési okokból az időzónákban való ide-odaugrálás megoldhatatlan feladatot jelentene – első körben éppen ezért akadályozták meg a 2019-es átállást a közlekedési miniszterek.

Itthon egy reprezentatív kutatás szerint a magyarok 78 százaléka törölné el az óraátállítást, közülük 62 százalék szavazott a nyári időszámításra, és 28 százalék a télire. A Magyar Alvás Szövetség nem ért egyet az Európa-szerte népszerű választással, mert a csillagászati szempontokon is alapuló eredeti, téli időszámítás megtartása lenne a helyes lépés élettani és egészségügyi szempontokból.

Most egyelőre csak az biztos, hogy vasárnapra virradóra vissza kell állítani az órákat, egy órával többet alhatunk, visszakapjuk azt, amit márciusban elvesztettünk. Addig viszont vélhetően még sokat kell aludni, amíg kiderül, hogy mi lesz Magyarországon és az Európai Unióban az óraátállítás sorsa.

Címlapról ajánljuk
Navracsics Tibor: a balatoni vasútfejlesztések növelni fogják az északi part turisztikai vonzerejét

Navracsics Tibor: a balatoni vasútfejlesztések növelni fogják az északi part turisztikai vonzerejét

A vágányok és a szerelvények rossz állapota miatt szinte ugyanannyi a vasúti menetidő Tapolca és Budapest között, mint száz évvel ezelőtt – mondta az InfoRádióban a közigazgatási és területfejlesztési miniszter. A tárcavezető szerint a Balatonfüred–Tapolca–Keszthely vasútvonal tervezett villamosításával „sokkal élhetőbbé válik” az északi part, a balatoni körvasút pedig jelentősen megkönnyítené a tó környékén élők közlekedését is.

Csányi Péter:  az OTP stratégiája sikeres, de van, amit érdemes újragondolni

Drasztikus változtatást nem tervez, de számos területen készül finomhangolásra Csányi Péter, aki május elsejétől az OTP Bank vezérigazgatója lesz. Az InfoRádióban beszélt arról, hogy mely területeken változtatna, és hogy a leányvállalatok vezetőit jobban integrálná az anyabank működésébe.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.28. hétfő, 18:00
Csányi Péter
az OTP Bank vezérigazgató-helyettese, kinevezett vezérigazgató
Hatalmas hullámokat vet Trump béketerve, magas rangú orosz tábornokkal végzett Ukrajna – Háborús híreink pénteken

Hatalmas hullámokat vet Trump béketerve, magas rangú orosz tábornokkal végzett Ukrajna – Háborús híreink pénteken

A Reuters megszerezte Donald Trump ukrajnai béketervének teljes szövegét, illetve európai és ukrán tisztviselők ellenjavaslatát. Az amerikai tervezet értelmében Washington hivatalosan (de jure) elismeri Oroszország fennhatóságát a Krím fölött, illetve ténylegesen (de facto) a megszállt területek fölött. Európai és ázsiai diplomaták is aggodalmuknak adtak hangot, hogy az agresszor jutalmazása komolyan veszélyeztetheti a nemzetközi biztonságot. Ukrajna eközben egy ötpontos feltétellistával állt elő, amely állítólag már Trump asztalán van. Az orosz nyomozóbizottság igazolta azt a közösségi médiában nemrég óta keringő információt, mely szerint merényletben életét vesztette Jaroszlav Moszkalik vezérőrnagy, az orosz vezérkar műveleti főigazgatóságának helyettes parancsnoka. Ezzel ő lehet a legmagasabb rangú orosz tiszt, aki életét vesztette az ukrajnai háború kitörése óta. Cikkünk folyamatosan frissül az ukrajnai háború aktualitásaival.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×