eur:
409.83
usd:
388.45
bux:
79118.29
2024. november 20. szerda Jolán
A koronavírus-járvány miatt védőkesztyűt viselő szavazó a lengyel elnökválasztás első fordulójában Varsóban 2020. június 28-án.
Nyitókép: MTI/AP/Petr David Josek

Szakértő: végletekig kiélezett és megosztott a lengyel társadalom

A lengyel elnökválasztás vasárnap megtartott második fordulóját Andrzej Duda jelenlegi elnök, a kormányzó Jog és Igazságosság párt jelöltje nyerte. Mitrovics Miklós Lengyelország-szakértő, a Történettudományi Intézet tudományos munkatársa az InfoRádiónak azt mondta, három törésvonal látszik.

A választási bizottság hétfő reggel, a szavazatok 99,97 százalékának összeszámlálása után közölte, hogy Andrzej Duda, a kormányzó Jog és Igazságosság (PiS) párt jelöltje a voksok 51,21 százalékát szerezte meg a vasárnapi második fordulóban, míg a fő ellenzéki erő, a Polgári Platform (PO) által vezetett koalíció jelöltje, Rafal Trzaskowski varsói főpolgármester a szavazatok 48,79 százalékát gyűjtötte össze.

Mitrovics Miklós Lengyelország-szakértő, a Történettudományi Intézet tudományos munkatársa felidézte, hogy az urnazárást követő exit poll felmérés még nagyon kicsi különbséget mutatott - lényegében döntetlen volt az állás. Emlékeztetett arra is, hogy az öt évvel korábbi szavazásnál az exit poll két százalékkal jobb eredményt hozott, mint Duda végleges szavazataránya.

A szakértő szerint a második fordulóban - mivel egy-egy elleni küzdelem - nem érdemes az első forduló eredményeiből kiindulni, amikor is több mint 10 százalékponttal vezetett Duda. Mindkét jelöltnek újra el kellett vinnie az urnákig az összes szavazóját.

"Ha az exit polloknak hihetünk, akkor Trzaskowski nagyobbat, bő 4 millióval több szavazót tudott mozgósítani az első fordulóhoz képest. Ez óriási hajrának számít"

- summázta a szakértő. Szavai szerint ugyan Duda is növelte a szavazói arányát, de ő azt a szavazatmennyiséget hozta, amit öt évvel ezelőtt is, illetve azt, amit a pártja, a Jog és Igazságosság szokott hozni az utóbbi időben a parlamenti és más választásokon.

Úgy értékelte, hogy nagyon kemény, amerikai stílusú elnökjelölti kampány volt, és óriási volt a lengyel társadalom mobilizációja. Rengeteg lakossági fórum volt, táblákkal, zászlókkal, országos plakátokkal. Az elnökjelölti vita viszont elmaradt, mivel egyik fél sem volt hajlandó a másik televíziójába elmenni .

"A végletekig kiélezett harc volt"

- tette hozzá Mitrovics Miklós.

A szakértő szerint végletekig kiélezett és megosztott a lengyel társadalom, ráadásul három törésvonal mellett.

A generációs törésvonal 50 évnél húzódik: az ennél fiatalabbak Trzaskowski, az ennél idősebbek Duda mellett kötelezték el magukat.

"A vidék-város ellentét rettentően megosztja a társadalmat: hiába nyert 9 vajdaságot Trzaskowski, és csak hetet Duda, mégis úgy néz ki, hogy utóbbi nyeri a választásokat" - mondta Mitrovics Miklós.

A harmadik törésvonal pedig az ország keleti és nyugati fele között húzódik. Úgy néz ki, hogy a keleti vidéki települések eredménye, ahol nagyon nyert Duda, az többet fog számítani, mint az, hogy két vajdasággal többet megnyert középen és nyugaton Trzaskowski.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Titkosszolgálati jelentés: Oroszország vissza akarja szerezni az ellenőrzést Közép- és Kelet-Európa felett
Tudósítónktól

Titkosszolgálati jelentés: Oroszország vissza akarja szerezni az ellenőrzést Közép- és Kelet-Európa felett

A cseh Biztonsági Információs Szolgálat igazgatója közölte: az orosz titkosszolgálatok már most előkészítik a terepet ahhoz, hogy az ukrajnai háború lehetséges befejezése után megerősítsék Oroszország befolyását Csehországban. Michal Koudelka elutasította az orosz titkosszolgálatok képességeinek alábecsülését, szerinte a világ legjobbjai közé tartoznak.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.20. szerda, 18:00
Takács Ernő
az Ingatlanfejlesztői Kerekasztal Egyesület elnöke
Lecsaptak az első ATACMS-rakéták Oroszországra, megváltozott az orosz nukleáris doktrína – Háborús híreink szerdán

Lecsaptak az első ATACMS-rakéták Oroszországra, megváltozott az orosz nukleáris doktrína – Háborús híreink szerdán

Miután megkapta az Egyesült Államoktók az engedélyt, Ukrajna rögtön lecsapott nagy hatótávolságú ATACMS-rakétákkal Oroszország Brjanszki területén, ahol egy lőszerraktárat ért támadás. Később nagy hatótávolságú drónokkal is támadás érte Oroszországot, ezúttal a Voronyezsi területet. Oroszország eközben megváltoztatta nukleáris doktrínáját, ami több ponton is kiterjesztette az atomfegyverek bevetésének lehetőségét. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz–ukrán háború aktualitásaival.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×