eur:
394.24
usd:
369.95
bux:
65045.06
2024. április 20. szombat Tivadar
Nyitókép: Pixabay

Egy újabb ágazat, amelyik megsínylette a járványt

A gyógyászati segédeszközöket forgalmazó szaküzletek dolgozói kimaradtak az 500 ezer forintos egészségügyi jutalomból, pedig egy '97-es törvény szerint ők is egészségügyi dolgozók - hívta fel a figyelmet az InfoRádióban a terület szakmai szövetségének elnöke, Margitai Barnabás.

A Forgalmazók az Egészségért Szövetség elnöke szerint az extra pénz azért is jól jönne, mert a karanténidőszak alatt drasztikusan esett a szektor forgalma, ráadásul a kormány a gazdasági mentőcsomagból is kihagyta az ágazatot.

"Április 3-án jelentette be a miniszterelnök, hogy az egészségügyben dolgozók számíthatnak júniustól az egyszeri, 500 ezer forintos juttatásra. Az egészségügyi dolgozók jogállását az 1997-es 154. törvény szabályozza, ebben pontosan benne van, hogy

ki számít egészségügyi dolgozónak,

mondta Margitai Barnabás, aki nem gondolja, hogy most helye lenne a megkülönböztetésnek.

A vészjósló előrejelzések az ágazaton belül azóta szerinte beigazolódtak, sok vállalkozás felélte a tartalékait, a boltok jellegüktől vagy a terméktípusoktól függően vagy bezártak, vagy nagyon minimális szolgáltatás nyújtására voltak képesek.

"Kevés volt a recept, kevés volt a felírás,

a betegek nem mozogtak, mindenki próbált otthon maradni, a boltok forgalma közel 50 százalékkal csökkent, de volt olyan terület, ahol az üzletek 90 százaléka zárva tartott."

Ráadásul az állami eszköztámogatást még akkor rögzítették, amikor 240 forint volt az euró árfolyama, most a válság legmélyebb időszakában volt 367 forint is egy euró, ami további nehézség a jellemzően importra épülő ágazatban. "Az elmúlt 17 évben minden plusz költséget a vállalkozóknak kellett kigazdálkodniuk" - érzékeltette az árfolyamválság hatását a szakmai szervezet elnöke.

Indirekt módon azért kaptak támogatást: ha valaki katás kisvállalkozóként dolgozott mint egészségügyi dolgozó, az ő esetében elengedték egy ideig a katát - tette hozzá Margitai Barnabás, aki méltányos lépésnek tartaná a kormány részéről, ha nem tenne különbséget az egészségügy dolgozói között.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Kiderült, hány magyar dolgozik külföldön – és az is, mivel lehetne őket hazacsábítani

Kiderült, hány magyar dolgozik külföldön – és az is, mivel lehetne őket hazacsábítani

A magyarok főképpen a külföldön elérhető magasabb fizetés, az itthoni bizonytalanabb, kiszámíthatatlanabb jövő, valamint a "klíma" miatt vándorolnak ki valamelyik nyugat-európai országba – ez derült ki az Egyensúly Intézet felméréséből, amelyből javaslatcsomag is készült az intézet és a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége összefogásából. Az InfoRádió Kozák Ákost és Gazsi Attilát kérdezte.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.22. hétfő, 18:00
Dobrowiecki Péter Lengyelország-szakértő, az MCC Magyar-Német Intézet kutatási vezetője
Mitrovits Miklós történész, Lengyelország-szakértő
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×