1512 regisztrált fertőzött, 122 elhunyt és ugyanennyi gyógyult a kedd reggeli koronavírus-mérlegen Magyarországon, ennek ismeretében állt újra a sajtó rendelkezésére az operatív törzs, amely húsvétvasárnap és -hétfőn nem tartott tájékoztatót.
Lakatos Tibor, az operatív törzs ügyeletvezető tisztje elmondta, 4692 figyelmeztetés történt a húsvéti hosszú hétvégén, elsősorban figyelmeztetésekkel éltek. A polgármesteri korlátozásokról elmondta, jellemzően beváltották a hozzájuk fűzött reményeket, de
a Balaton partján egyes csoportok a figyelmeztetések után egyik településről a másikra mentek, őket követték a rendőrök is;
Somogy megyében így 69 feljelentés történt.
A hatósági karanténosokkal kapcsolatban csaknem 200 ezer ellenőrzés volt már, ezer esetben volt gond.
Müller Cecília országos tisztifőorvos a friss számok ismertetétést követően elmondta, továbbra is a krónikus betegségekben szenvedők viselik a legmagasabb kockázatot, és ismételten hangsúlyozta, az új koronavírust bárki bárkinek átadhatja.
Nagyon jó hírnek nevezte, hogy 122-en meggyúgyultak, és azt is, hogy 9 beteg már lekerült a lélegeztetőgépről, ők az intenzív osztályt is elhagyhatták már.
Újfent külön kitért a szociális ellátóhelyek és a kórházak védelmére. "Itt van szükség a legnagyobb figyelemkoncentrációra, mindkét területen az ápolók és az egészségügyi személyzet védelme nagyon fontos.
A járvány sajnos még mindig felszállóágban van"
- húzta alá, az egyéni védelmet kulcsfontosságúnak nevezve.
A teszteléssel kapcsolatban újra elmondta, a gyanús eseteket a háziorvos minősíti, ő rendeli el a laboratóriumi vizsgálatot, ezt követően pedig minden esetben kötelező a vizsgálat elvégzése.
Az idősotthonokba visszatérőkkel kapcsolatban elmondta, két negatív teszteredmény vagy két hét elkülönítés szükséges - utóbbi a lappangás miatt, hogy ne tudja egy lehetséges vírusos átadni a vírust.
Szerinte
nincs a világon az a teszt, amivel a 14 napos otthon maradást, elkülönülést meg lehetne úszni.
Azt is külön hangsúlyozta, hogy aki megfertőződött, arról sem biztos, hogy évekig védett lesz.
A Pesti úti idősotthonban - mint bejelentette - 204 fertőzöttet találtak, közülük 10-en haltak meg. Az idősotthont most nagy erőkkel, teljes körűen kifertőtlenítik.
Kérdések
- Svédországon 130 rendőrleköpés volt. Volt-e ilyen itthon?
- Nem. Kicselezés volt csak.
- Országszerte ellenőrzik az idősotthonokat?
- Igen, erről segédletet is készítettünk az ellenőröknek. 1035 otthont tartunk nyilván, a legnépesebb otthonokkal kezdenek a kollégák.
- A húsvéthétfőn érkezett szállítmány hová jut? Van-e hiány?
- Nincs hiány, a készleteket folyamatosan töltjük fel. A kórházak és a sürgősségi fogászaok kapnak először védőeszközöket.
- Mikor állítják helyre a vastagbél- és emlőrákszűréseket?
- Járványos időszakban fel vannak függesztve ezek. Akikről korábban kiderült, hogy pozitív esetek, ők el lesznek látva ebben az időszakban is. Újabb szűréseket csak a járvány lezajlását követően végzünk.
- Mennyivel könnyebb ennyi idő után a vírusosok kezelése?
- Semennyivel, de a tudás nagyobb. A protokoll kiegészül új módszerekkel, technológiákkal. Lélegeztetőgépről is ezért tudnak lekerülni betegek.
- Mi volt az eddigi legsúlyosabb vétség és büntetés a kijárási korlátozások megszegésével kapcsolatban?
- Volt két budapesti szórakozóhely: az egyiken rendezvény volt, mindenkit feljelentettek. A másik esetben húsvéti sonkát és sört árultak pult alól. A házi karantént megszegőkkel szemben súlyosabb szankciókra kényszerülünk.
- A várandós anyák próbatétele nagy: mennyire jelent veszélyt a helyzet a kismamákra, magzatra?
- Az egész világ vizsgálja ezt a kérdést. Maga a várandósság olyan immunállapotot keletkeztet a szervezetben, ami kiszolgáltatottabbá teszi őket. Magasabb kockázatúak. Boltban, utcán viseljenek maszkot, viselkedjenek úgy, mintha fertőzőek lennének! A védőnők és a szülészetek felkészültek a helyzetre. Pozitív, várandós kismama még nincs a látókörünkben. Ha lesz, akkor egyedül lesznek a rendelőben vizsgálatkor. Ne a szorongás, hanem az örömteli várakozás töltse el a kismamákat!
- Kásler Miklós az ágyak 60 százalékának felszabadítását kérte a kórházaktól. Szükséges ez?
- Nézzünk körül a világban! Idejekorán felkészülünk, a járványgörbét sikerül pályán tartani, de közben felkészülünk a rosszabb helyzetre.
- Több európai országokban enyhítenek gazdasági megfontolásokból. Van erre esély itthon?
- Nehéz az összehasonlítás, mert nálunk később jelent meg a járvány. Ezért készül hetente összefoglaló a miniszterelnök számára a helyzetről.
- 117 millió gyerek nem kap kanyaró elleni védőoltást a világban. Itthon?
- Nem fordulhat elő, már rég megvannak a szükséges oltások. Az iskolai kampányoltásokat kell csak halasztani. A májgyulladás elleni és a méhnyakrák elleni szabadon választható oltásokat.
- A Pesti úti idősotthonban a Fővárosi Kormányhivatalnak kellett volna odajuttatni a védőfelszerelést?
- A munka törvénykönyve szabályozza azt a kérdést, hogy a munkáltató hogyan, mikor és mit kell, hogy biztosítson.
- Szűrik-e az idősotthonok dolgozóit?
- El kell vágni valahol a fertőzés útját. Az, hogy ki kit szűr, az intézmény orvosa dönti el. Ha gyanús személyt lát, akkor kéri az ő tesztelését. A legfontosabb fegyver az izoláció.
- Tervezik-e Magyarországon "átvészeltségi vizsgálat" elvégzését?
- Forrongó kérdés ez. Magyarországon volt már ilyen vizsgálat, ennek segítségével sikerült a fertőző májgyulladással felvenni a harcot. Maga a vizsgálattípus ismert számunkra, és igen, tervezzük ezt az új koronavírus esetében is, de csak a járvány után, mert akkor tudunk megállapítani átvészeltséget.
- Hosszabb vagy rövidebb járvány jobb Magyarországnak?
- Kétféle védekezés van. Az egyik szerint sokan betegszenek meg egyidőben, sok az áldozat. A másik utat választotta Magyarország: szándékosan mérsékeljük a fertőzésszámot, de ezzel a járvány időtartama meghosszabbodik. Úgy véljük, a második mód jobb módja a járványhelyzet kezelésének, nem terhelődik túl az egészségügy, és a fertőzésszám is kontrollálható - persze csak ha betartják a szabályokat.
- Mi vezetett a Pesti úti helyzethez?
- Valamilyen útón-módon bekerült a vírus. Vizsgálatot folytatunk, amely során fel kell tárni, miért lett ilyen sok fertőzött. Ha dönteni kell, dönteni fogunk. Mindenképp át kell ezt a helyzetet tekinteni, de ez nem két nap lesz.
- Miért nem vitték el a Rózsa utcából a betegeket, ha a Pesti útról igen?
- Igyekszünk elsősorban izolálni a betegeket. A Pesti úton takarítani sem lehetett úgy, hogy ott maradnak a betegek. A Rózsa utcában erre lehetőség volt. Alapesetben nem szeretnénk kimozdítani a lakókat az életterükből, a környezetükből, csak elkülöníteni őket.