eur:
413.48
usd:
396.47
bux:
78741.84
2024. december 22. vasárnap Zénó
Áder János köztársasági elnök, az esemény fővédnöke nyitóbeszédet mond a Budapesti Víz Világtalálkozó 2019 háromnapos konferencián a Millenáris Parkban, a Magyar Nemzeti Táncszínházban 2019. október 15-én. A tanácskozás kiemelt témája a globális vízválság megelőzése, ezen belül is a kevés víz, a sok víz és a szennyezett víz okozta problémák megoldása.
Nyitókép: MTI/Szigetváry Zsolt

Áder János: a szemünk láttára bontakozik ki az emberiség drámája

Megkezdődött a 3. Budapesti Víz Világtalálkozó. Áder János köztársasági elnök nyitotta meg a háromnapos konferenciát a Millenárison. Az államfő beszédében a kevés víz, sok víz és szennyezett víz problémájára hívta fel a figyelmet és hangsúlyozta, hogy már napjainkban is 4 milliárd ember érzékeli a víz hiányát.

A háromnapos Budapesti Víz Világtalálkozó kiemelt témája a globális vízválság megelőzése. A rendezvényre 118 országból több mint 2300-an jelentkeztek. A több mint 30 miniszteri szintű küldöttség mellett nemzetközi szervezetek és vízügyi szakértők tanácskoznak.

Budapest, 2019. október 15.
Áder János köztársasági elnök, az esemény fővédnöke és felesége, Herczegh Anita a Budapesti Víz Világtalálkozó 2019 háromnapos konferencia megnyitója előtt a Millenáris Parkban, a Magyar Nemzeti Táncszínházban 2019. október 15-én. A tanácskozás kiemelt témája a globális vízválság megelőzése, ezen belül is a kevés víz, a sok víz és a szennyezett víz okozta problémák megoldása.
MTI/Szigetváry Zsolt
Budapest, 2019. október 15. Áder János köztársasági elnök, az esemény fővédnöke és felesége, Herczegh Anita a Budapesti Víz Világtalálkozó 2019 háromnapos konferencia megnyitója előtt a Millenáris Parkban, a Magyar Nemzeti Táncszínházban. MTI/Szigetváry Zsolt

Áder János köszöntőjében először a vízhasználatról szóló tényekre hívta föl a figyelmet. "A továbbiakban már nem vehetjük természetesnek, hogy van vizünk. Szemünk láttára bontakozik ki a kevés víz, a sok víz és a szennyezett víz drámája, az emberiség drámája – emelte ki az államfő. – A tények egyszerre riasztóka és cselekvésre kényszerítőek. Hiszen már most is

legalább 4 milliárd ember érzékeli a víz hiányát az év legalább egy hónapjában világszeret.

2030-ra a vízhiány miatt 700 millió ember kényszerülhet otthona elhagyására – mutatott rá. – Az idén tavasszal készített Globális vízügyi fejlődési jelentésben pedig azt olvashatjuk, hogy a víz iránti igény a mai szinthez képest legalább további 20-30 százalékkal fog nőni 2050-ig."

A köztársasági elnök figyelmeztetett: az értékes vízkészletek több mint fele elvész a vízhálózatok nem megfelelő kialakítása miatt. "Még a legfejlettebb városokban is minden hatodik liter víz elszivárog a csövek hibája miatt. A fejlődő világ nagyvárosaiban ez a veszteség akár 50-80 százalék is lehet" – hangsúylozta.

Budapest, 2019. október 15.
Áder János köztársasági elnök, az esemény fővédnöke nyitóbeszédet mond a Budapesti Víz Világtalálkozó 2019 háromnapos konferencián a Millenáris Parkban, a Magyar Nemzeti Táncszínházban 2019. október 15-én. A tanácskozás kiemelt témája a globális vízválság megelőzése, ezen belül is a kevés víz, a sok víz és a szennyezett víz okozta problémák megoldása.
MTI/Szigetváry Zsolt
Budapest, 2019. október 15. Áder János köztársasági elnök nyitóbeszédet mond a Budapesti Víz Világtalálkozó 2019 háromnapos konferencián a Millenáris Parkban. MTI/Szigetváry Zsolt

Áder János a kevés víz problémájáról szólva indiai és jordániai példák mellett a magyar vízhiányról is beszélt. "Magyarországon az egy főre jutó éves vízmennyiség ugyan 11-szeresen múlja felül a vízszegénységi küszöböt, mégis az ország területének közel 10 százalékát fenyegeti az elsivatagosodás. Ezért a következő 15 évben a veszélyeztetett területeinken több vízgazdálkodást javító beruházásra lesz szükség, mint a megelőző 30-50 év során" – mondta.

De nemcsak a víz hiánya fenyegető jelenség, hanem a sok víz és a szennyezett víz problémájára is fel kell hívni a figyelmet, tette hozzá az államfő. "Ugye, a klímaváltozás hatására az időjárás egyre szélsőségesebb lesz: az elmúlt napokban Japánban a Hagibis szupertájfun egy nap alatt annyi csapadékot zúdított az ott élőkre, mint amennyi Magyarországon másfél év alatt esik – emelte ki Áder János. – Átléptünk egy korszakhatárt, országaink jelentős részében már olyan változásokat mutat a csapadékjárás, amire az évtizedek, vagy évszázadok alatt kiépített infrastruktúránk nincs felkészülve. Súlyos gondot jelent, hogy ott, ahol a leggyorsabban nő a népesség, a szennyvizek 80-90 százaléka tisztítatlanul jut vissza a természetbe. Ilyen mértékű szennyezéssel a természet már nem tud megbírkózni.

Sokhelyütt nem az a legfőbb veszély, hogy elfogy a víz, hanem hogy használhatatlanná, ihatatlanná válik

" – fűzte hozzá.

Áder János szerint a találkozó célja, hogy a résztvevők közös választ keressenek a vízválság kérdéseire. Így arra, hogy milyen tudományos kutatásokat kell támogatni, hogyan lehet a vízgazdákodás jó példáit másútt is meghonosítani, hogy milyen technológiai váltásra van szükség a víziparban, továbbá ehhez milyen pénzügyi háttér biztosítható.

A konferencia részeként Digitális és Természetközeli Fenntartható Megoldások címmel vízipari szakkiállítást is tartanak, amelyben kétezer négyzetméteren 30 kiállító mutatja be a magyar vízipar innovációit, amelyek fontos szerepet játszhatnak a vízválság megelőzésében. A szakkiállítás szerdán és csütörtökön előzetes regisztráció nélkül tekinthető meg a Millenáris B épületében.

Áder János kezdeményezésére, az ENSZ szervezeteivel és a Víz Világtanáccsal együttműködve a kormány 2013 októberében rendezte meg először a Budapesti Víz Világtalálkozót.

A témáról bővebben kedd 18 órától az InfoRádió Aréna című műsorában – vendég: Kőrösi Csaba, a Köztársasági Elnöki Hivatal Környezeti Fenntarthatóság Igazgatóságának vezetője.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×