Infostart.hu
eur:
355.91
usd:
305.82
bux:
130916.32
2026. május 27. szerda Hella
Nyitókép: Wikipédia/Varga Attila

Beindulnak a Tiszán a műanyagvadászok

Ötvenezer euró pályázati pénzt nyertek a tiszai PET Kupa résztvevői Tiszta víz, boldog Tisza nevű programjukra. A pénzből a folyó műanyag- és mikroműanyag-szennyezését vizsgálják majd. A PET Kupákon hét év alatt csaknem hetven tonna szennyező anyagtól mentesítették a Tiszát.

Hankó Gergely, a projekt koordinátora és a Környezetvédelmi Szolgáltatók és Gyártók Szövetségének ügyvezetője elmondta: a projekt jövő év végéig tart. A programban felmérik, hogy hol vannak a Tisza mentén legsúlyosabban szennyezett területek. Ezek kitakarítására

a jövőben további projekteket szeretnének szervezni,

illetve kutatásokkal tervezik az adott területek mikroműanyag-tartalmát megmérni. Ezeken kívül megfigyelik, hogy az élőlényekben volt-e változás a komolyabb hulladékszennyezések hatására.

"A honlapot is szeretnénk interaktívabbá tenni a projekt révén" - magyarázta Hankó, és

szeretnének kifejleszteni egy olyan applikációt is, amely a Tisza mentén élőknek segítene a hulladékcsökkentésben,

a hulladékgyűjtésben pedig hasznos tippekkel szolgálna.

A Tisza forrásától indul majd az expedíció, de még nem jelölték ki a fő szakaszokat, sőt azt az ötletet sem vetették el, hogy az egész szakaszt megvizsgálják. Az eredményeket a Millenárison jövő novemberben az Ökoindustria környezetipari szakkiállításon fogják bemutatni workshopokon és szakmai összejöveteleken.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Radikálisan átáll Európa migrációügyben – fontosabb lesz a fogadó országok jogainak érvényesülése

Radikálisan átáll Európa migrációügyben – fontosabb lesz a fogadó országok jogainak érvényesülése

Szigorítana a migrációs szabályokon az Európa Tanács. A politikai nyilatkozatot mind a 46 tagállam támogatta, köztük az igencsak érintett Nagy-Britannia, Olaszország és Dánia is. Az európai államok megállapodtak az Emberi Jogok Európai Egyezményének módosított értelmezésében is, a cél a menedékkérők és a külföldi bűnözők kitoloncolásának megkönnyítése. A részletekről Marsai Viktor, a Migrációkutató Intézet igazgatója, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem oktatója beszélt az InfoRádióban.

Rendszerváltás körvonalazódik a közoktatásban

A kormány felülvizsgálja a Klebelsberg Központ és a tankerületi központok működését. Az erről szóló kormányhatározat a Magyar Közlönyben jelent meg.
inforadio
ARÉNA
2026.05.27. szerda, 18:00
Csicsmann László
Közel-Kelet szakértő, a Budapesti Corvinus Egyetem tanára, a Magyar Külügyi Intézet vezető kutatója
Tisza-kormány: Magyar Péter felmentette Hajdú Jánost, ülésezett az országgyűlés

Tisza-kormány: Magyar Péter felmentette Hajdú Jánost, ülésezett az országgyűlés

Az Országgyűlés keddi ülésén több politikailag érzékeny kérdésben is döntés született: a képviselők két új vizsgálóbizottság felállításáról határoztak, amelyek egyfelől a kegyelmi botrány felelőseit és a gyermekvédelem rendszerszintű problémáit, másfelől az MNB működésével kapcsolatos visszaéléseket, valamint az 1987 és 2000 közötti spontán privatizáció politikai felelősségi láncát vizsgálják majd. A parlament emellett fenntartotta Kocsis Máté mentelmi jogát is. Távozik posztjáról Hajdu János, a TEK főigazgatója, a kormány pedig hamarosan benyújthatja a rendőrségi szervezetrendszer átalakításáról szóló javaslatát. Közben az is eldőlt, hogy Orbán Árpád vezeti majd a Tisza frakcióját a budapesti közgyűlésben.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×