eur:
413.48
usd:
396.47
bux:
78741.84
2024. december 22. vasárnap Zénó
Merüléshez készül egy búvár a balesetben elsüllyedt Hableány turistahajó közelében, a Margit hídnál kiépített pontonnál 2019. június 5-én. A Hableány és a Viking Sigyn szállodahajó május 29-én késő este ütközött össze a Margit híd közelében, a turistahajó felborult és elsüllyedt, fedélzetén 33 dél-koreai állampolgárral - turistákkal és két idegenvezetővel -, valamint kéttagú magyar személyzettel. Hét embert a környező hajókon utazók kimentettek, hét dél-koreai állampolgár holttestét pedig még aznap megtalálták. Június 5-éig tizenhárom holttest került elő.
Nyitókép: MTI/Balogh Zoltán

TEK: négy szuperhevedert kell átvezetni a Hableány alatt

Akár egy, akár hét nap is lehet az a munka, amíg a Hableány alatti hevedereket áthúzzák, mindenesetre a Clark Ádám úszódarut a helyszínen munkára kész állapotba hozzák.

Péntek délelőtt sajtótájékoztatót hirdetett meg délután fél 3-ra a múlt szerdai budapesti hajókatasztrófával összefüggésben a Terrorelhárítási Központ (TEK), kevéssel korábban pedig megindult a Clark Ádám úszódaru az Árpád híd, illetve a Margit híd irányába - a művelet idejére a két dunai átkelőt le is zárta a rendőrség, nem engedtek járműveket a hidakra, amíg az óriásdaru átment alattuk.

Jasenszky Nándor, a Terrorelhárítási Központ (TEK) társadalmi kapcsolatok osztályának vezetője a tájékoztatón elmondta,

"Függetlenül attól, hogy az emelési munka nem kezdhető meg, úgy döntöttek, hogy leúsztatják a berendezést a roncshoz, hogy álljon rendelkezésre, illetve nehogy új járjanak, hogy megemelkedik a vízszint és nem tudják lehozni a darut" - ismertette Hajdu János TEK-vezető határozatát Jasenszky Nándor.

A berendezést, amellyel a Hableány roncsának kiemelését tervezik, a budai oldali ágon vitték le a folyón.

A sajtótájékoztatót követő perceken belül a daru át is bújt a Margit híd alatt.

Jasenszky Nándor arról is beszélt, hogy

a Műegyetem szakemberei négy heveder átvezetését tartották indokoltnak a rendelkezésre álló információk alapján.

Egy heveder úgy néz ki, hogy hat darab 32 milliméteres átmérőjű drótkötél van egymás mellett

- a kötelet be is mutatta a sajtótájékoztatón.

"Több mint száz méter, ezt kell átrángatni a hajó alatt" - szemléltette a TEK illetékese.

Azt egyelőre nehéz megsaccolni, hogy milyen a Duna talaja a hajó alatt (homok vagy sóder), ezért a vázolt munkáról sem lehet megmondani, egy, kettő vagy hét napig tart majd.

"A körülmények azt mutatják, hogy meg tudjuk kezdeni a nagy hevederek átvezetését, innentől kezdve haladunk tovább,

nem tudom megmondani, mikor fejezzük be a munkát"

- tette hozzá.

Mint elmondta, a búvárok folyamatosan dolgoznak, egyszerre egy búvár van lent, de vizsgálják a szakemberek annak a lehetőségét is, hogy amíg a kötéláthúzás zajlik, a koreai búvárok lezárják az ablakokat.

Arra, hogy mekkora vízállásnál lehet megkezdeni a Hableány kiemelést, azt mondta, hogy

a kiemelés nem vízállásfüggő, csak a daru közlekedése volt az.

A Clark Ádám úszódarut tehát a helyére teszik, feláll a rendszer, és azonnal beköt, ahogy szükség lesz rá - egyértelműsítette a TEK illetékese.

A hajókatasztrófával kapcsolatos további híreinket ITT találják.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×