Magyarországra nem jellemzők a lőfegyverrel való visszaélések, de Népszava kikérte a fegyvertartási statisztikát az Országos Rendőr-főkapitányságtól, ebből az derül ki, hogy mintegy 145 ezren rendelkeznek 222 ezer engedéllyel.
A fegyvertartók közül 63 ezer tulajdonosnak gáz- és riasztófegyvere van, melynek megszerzéséhez és tartásához nem kell engedély.
Korábban 2016-ban 226 ezer, 2017 I. félévében pedig 214 ezer lőfegyverről tudott a hatóság. Az nem derült ki a számokból, hogy az engedélyesek között hányan vannak a vadászok, a sportlövők vagy azok, akik önvédelmi céllal tartanak maguknál lőfegyvert, pedig a kérvényezőknek meg kell jelölniük, miért kérnek engedélyt.
A rendőrség adatsorából látszik, hogy az eltelt években megugrott, majd tavaly csökkent az évente kiadott hatósági hozzájárulások száma. Amíg 2010-ben 18 ezren kaptak valamilyen engedélyt, addig 2012-ben 20 ezren, 2017-ben 24 ezren, tavaly pedig 21 ezren.
A lap által megkérdezett
szakértők szerint a 222 ezer lőfegyverről szóló szám erősen eltúlzott,
ami azzal is magyarázható, hogy a statisztikákba beleszámolják az emberélet kioltására nem alkalmas flóberteket, és az engedélyesek között tartják nyilván a lőfegyvernek nem minősülő, engedély nélkül tartható gáz- és riasztópisztoly tulajdonosokat is.
Az önvédelmi maroklőfegyverrel rendelkezők száma inkább stagnált vagy csökkent az utóbbi években. Szakmai vélekedések szerint 50-60 ezren lehetnek azok, akik magáncéllal tartanak lőfegyvert, mintegy négyötödük vadász, a többiek jobbára sportlövők.