Múlt pénteken találkoztak utoljára az MTA, valamint az Innovációs és Technológiai Minisztérium tárgyalódelegációi. Az április 1-jén indult részletes egyeztetések eredményeként megszületett javaslatcsomag kedden került az MTA elnöksége elé, amely úgy döntött,
ragaszkodik ahhoz, hogy az intézmény keretein belül maradjanak a kutatóhálózatai.
A javaslatcsomagról május 6-án dönt a köztestület közgyűlése.
Hangsúlyozták: elengedhetetlennek tartják, hogy az akadémiai kutatóintézet-hálózat irányítása az önkormányzatiság és a testületi irányítás elvén alapuljon, autonóm jogállású szervezeti formában; az akadémiai kutatóintézet-hálózat finanszírozása törvényben meghatározott elemekből álló, több évre előre rögzített módon kiszámítható, értékálló, az Országgyűlés által megállapított évenkénti költségvetési támogatással, továbbá kiválósági alapú pályázati támogatással legyen biztosított.
A döntésre az innovációs minisztérium közleményben reagált, amely úgy fogalmaz, hogy
„a kormány nem kevesebb, hanem több kutatást szeretne. Az a cél, hogy a hazai tudományos kutatásokra fordított milliárdok a magyar gazdaság hatékonyságát és versenyképességét növeljék”.
A tárca álláspontja azonban az, hogy az aláírt szándéknyilatkozatnak megfelelően ez nem az MTA költségvetési fejezete, hanem a kutatóintézeti hálózat önálló fejezeteként képzelhető el – írják.
„Az MTA közgyűlése eldöntheti, hogy az átalakítási folyamatban konstruktív partnerként részt kíván-e venni. Ha igen, akkor közösen alakíthatók ki azok a garanciális elemek, amelyek zálogai lehetnek egy, a közösség céljai és Magyarország versenyképessége érdekében működő, folyamatosan javuló teljesítményt mutató, autonóm magyar tudományosságnak” – olvasható az innovációs tárca közleményében.