eur:
405.89
usd:
366.57
bux:
86793.53
2025. április 10. csütörtök Zsolt
Az Országház esti díszkivilágításban 2017. november 28-án.
Nyitókép: Illyés Tibor

Budapest is okosvárossá válhat

A 21. századi városok számára fontos, hogy modern, okos eszközökkel, fejlesztésekkel tegyék könnyebbé az ott lakók életét – mondta a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal kutatás-fejlesztési elnökhelyettese. Sebők Katalin kiemelte, hogy a közlekedésben és a hulladékszállításban is komoly segítséget jelenthetnek az okos megoldások.

Számos komplex területen – például az energiahálózatok, a közvilágítás működtetésénél, a közbiztonság és a hulladékgazdálkodás biztosításánál – segíthetnek az okos megoldások – mondta az elnökhelyettes. Mint mondta: fontos az innováció, a kutatás-fejlesztés és az infokommunikációs technológiák felhasználása.

Sebők Katalin elárulta: vannak már olyan technológiák, melyeket már tesztelnek. Szingapúrban például olyan forgalomirányítási eljárást vezettek be, mely az elektromos útdíjhasználati rendszer adataival és taxikra szerelt szenzorokkal méri fel, hogy hol alakulnak ki torlódások, és segít ezeket megelőzni. Barcelonában a szemétgyűjtők telítettségét figyelik szenzorokkal, ezzel optimalizálva a hulladékszállítást. Glasgowban az utcai világítás okossá tételét tesztelik, melynek köszönhetően a lámpák csak akkor kapcsolnak fel, ha valaki arra jár, így csökkentve az energiafelhasználást.

Budapest életébe akár mindhárom technológia is beültethető, és a szakértő szerint erre idővel sor is kerül,

mivel „erre megy a globális világ”. A lakosságnövekedés és az urbanizáció felerősödése minden nagyvárost kihívás elé állít, ami szükségessé is teszi a hasonló fejlesztéseket – hangsúlyozta Sebők Katalin. Példaként említette, hogy a Budapesti Műszaki Egyetem nemzetközi partnerekkel együttműködésben kísérletezik utcai lámpákra szerelt szenzorrokkal a forgalom, a zajszint és a légszennyezettség figyelésére – innen már csak egy lépés az adatokon alapuló beavatkozás megszervezése.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.10. csütörtök, 18:00
Nyeste Orsolya az Erste vezető elemzője
Madár István a Portfolio vezető elemzője
Kockázat vagy lehetőség a génmódosított élelmiszer?

Kockázat vagy lehetőség a génmódosított élelmiszer?

A génmódosítás és a génszerkesztés a szakemberek szerint kulcsfontosságú segítséget jelenthet az élelmezési válság és a klímaváltozás elleni küzdelemben, sokan azonban attól tartanak, hogy a génmódosított élelmiszerek fogyasztása egészségügyi kockázatokat rejthet magában. De mit is jelent pontosan a génmódosítás és miben más a génszerkesztés? Valóban ezek a biotechnológiai eljárások jelenthetik a jövő élelmezésének kulcsát? És miért tiltja az Európai Unió a genetikailag módosított növények termesztését, miközben világszerte már több mint 200 millió hektáron vetik őket? Erről a témáról beszél az Alapvetés podcast új műsorában Györgyey János növénybiológus, a Szegedi Biológiai Kutatóközpont tudományos főmunkatársa.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×