Számos komplex területen – például az energiahálózatok, a közvilágítás működtetésénél, a közbiztonság és a hulladékgazdálkodás biztosításánál – segíthetnek az okos megoldások – mondta az elnökhelyettes. Mint mondta: fontos az innováció, a kutatás-fejlesztés és az infokommunikációs technológiák felhasználása.
Sebők Katalin elárulta: vannak már olyan technológiák, melyeket már tesztelnek. Szingapúrban például olyan forgalomirányítási eljárást vezettek be, mely az elektromos útdíjhasználati rendszer adataival és taxikra szerelt szenzorokkal méri fel, hogy hol alakulnak ki torlódások, és segít ezeket megelőzni. Barcelonában a szemétgyűjtők telítettségét figyelik szenzorokkal, ezzel optimalizálva a hulladékszállítást. Glasgowban az utcai világítás okossá tételét tesztelik, melynek köszönhetően a lámpák csak akkor kapcsolnak fel, ha valaki arra jár, így csökkentve az energiafelhasználást.
Budapest életébe akár mindhárom technológia is beültethető, és a szakértő szerint erre idővel sor is kerül,
mivel „erre megy a globális világ”. A lakosságnövekedés és az urbanizáció felerősödése minden nagyvárost kihívás elé állít, ami szükségessé is teszi a hasonló fejlesztéseket – hangsúlyozta Sebők Katalin. Példaként említette, hogy a Budapesti Műszaki Egyetem nemzetközi partnerekkel együttműködésben kísérletezik utcai lámpákra szerelt szenzorrokkal a forgalom, a zajszint és a légszennyezettség figyelésére – innen már csak egy lépés az adatokon alapuló beavatkozás megszervezése.