Hosszú évek óta Thaiföld a magyar hatóságok elől menekülő bűnözők egyik népszerű célpontja, ennek vethet véget kedden az Országgyűlés a Magyarország és Thaiföld közötti kiadatási megállapodás kihirdetésének elfogadásával. A megállapodásról Völner Pál igazságügyi államtitkár a dokumentum parlamenti ismertetésekor a következőképp fogalmazott.
"Az utóbbi években nagyobb számban fordult elő, hogy Magyarországon bűncselekményt elkövetők Thaiföldre menekülnek, kinvonva magukat ezáltal a hazai büntetőeljárás alól. Az egyezmény megkötése elsősorban magyar érdek, mivel kiadatási egyezmény hiányában nem biztosítható a thai fél együttműködése."
Emellett a képviselők rábólinthatnak a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság jövő évi költségvetésére, és némileg módosíthatják a köznevelési és az állatvédelmi jogszabályokat, valamint az adótörvényeket - például a kedvezményes,
5 százalékos lakásáfa átmeneti megőrzésére vonatkozó passzussal.
Erről Varga Mihály pénzügyminiszter korábban az M1-nek a következőket mondta:
"A szabályozás lényege, hogy
a 2018 november 1-jéig kiadott építési engedélyek, valamint az eddig megtörtént bejelentések alapján az az épület, az a ház, az a lakás, amelyik az ezt követő 5 évben készül el, egészen 2023 december 31-ig, az továbbra is 5 százalékos áfával kerülhet értékesítésre."
A határozathozatalok után nyolc javaslat általános vitáját kezdi meg a Ház, egyebek mellett azét, amely II. Rákóczi Ferenc-emlékévvé nyilvánítaná 2019-et.
Szerdán a közigazgatási bíróságok felállításáról szóló vitával folytatja munkáját a parlament, de
napirendre kerül az a kormánypárti javaslat is, amely betiltaná a tüntetéseket az állami ünnepségek helyszínein,
csütörtökön pedig mások mellett az idegenrendészeti hatóság ellenőrzési jogköreinek bővítésére benyújtott módosítást veszik górcső alá a képviselők.