Minden kisfiú életében van egy olyan korszak, amikor buszvezető akar lenni, hagyományosan az autóbusz a férfiasabb szakma. Viszont a villamosvezetők, trolibuszvezetők között mindig is voltak jelentős számban nők - mondta Naszályi Gábor, az Egységes Közlekedési Szakszervezet elnöke.
Talán azért is lehet ez így, mert a villamosvezetéshez nincs szükség személyautóra és jogosítványra, és a társadalomban az elmúlt rendszerben amúgy is férfiak voltak azok, akik autót vezettek, a nők talán bátortalanok voltak, hogy a közlekedési közösség tagjává váljanak - tette hozzá.
"Ez jelentősen megváltozott, nem ijednek meg a hölgyek attól, hogy nagyobb járműveket is vezessenek, és nagyon jól is vezetik ezek a munkatársaink a járműveket"
- közölte Naszályi Gábor.
Az Egységes Közlekedési Szakszervezet elnöke szerint az elmúlt időszak létszámhiányos helyzetében továbbra is a férfiak a busz felé tendálnak, a hölgyek pedig a villamos és a trolibusz felé.
BKV-kampány
Az elmúlt két évben a BKV felismerte, hogy meg kell fizetni a dolgozókat, ebben az ágazatban érezhető, hogy emelkednek a bérek, erre különös hangsúlyt helyeztek a munkáltatók is - mondta az elnök.
A kezdő munkaerő fokozott megfizetése, a garantált bérminimum szintjének elérése, vagy akár azt meghaladó mértékű megfizetése járult hozzá ahhoz, hogy javult a foglalkoztatás.
- tette hozzá.
"Az autóbusznál már vannak olyan divíziók, ahol megfelelő szám áll rendelkezésre, a villamosnál is úgy néz ki, hogy az ágazat azzal számol, hogy jövőre már ők is elérik a biztonságos üzemeltetéshez szükséges szintet" - összegezte Naszályi Gábor.