Mádl Dalma és Balog Zoltán az emberi erőforrások minisztere adta át csütörtökön a polgári oldal életműdíjának is tekinthető Polgári Magyarországért Díjat Kiss Gy. Csaba irodalom- és művelődés történésznek, az MTA doktorának, címzetes egyetemi tanárnak.
Kiss Gy. Csaba egykori MDF-alaptóként részt vett a Lakiteleki találkozó megszerezésében is, de egy idő után kikerült pártpolitikából. Elmondta, hogy nagy reményekkel álltak a rendszerváltoztatáshoz, de
a magyar embereknek a politikához való negatív viszonya nem változott meg a kialakult többpártrendszert követően sem.
Kiss Gy. Csaba hozzátette, fontosnak tartja, hogy a társadalom feldolgozza a Kádár-rendszert és ezáltal megismerhesse a kommunizmus tetteit, ehhez fontos lépés volt szerinte, hogy az új Alaptörvénybe belefoglalták a kommunizmus elévülhetetlen bűneit is. „Megítélésem szerint a modern magyar identitást 1956-ra kellene építeni” – mondta a történész, aki szerint a politikai identitáshoz sokat tett hozzá az a fordulat, ami megerősítette a visegrádi együttműködést.
„A másik oldalon viszont hiánynak érzem a mai napig a szomszédok ismeretét”
– tette hozzá, miszerint az egyetemeken alig vannak azok, akik a környező nyelveken tanulnának, illetve a magyar embereknek nincsenek ismereteik a szomszédos országok történelméről, sem pedig a kultúrájáról.