A parlagi sas kiemelten veszélyeztetett és fokozottan védett madárfaj – hangsúlyozta az InfoRádiónak Ugró Sándor, a Kiskunsági Nemzeti Park igazgatója. A Kárpát-medencében 270 költőpárról van tudomása a szakembereknek, ebből 200 madárcsalád él Magyarország területén, épp ezért a faj védelmében hazánknak igen nagy szerepe van – tette hozzá.
Egyesek – vagyonvédelmi indokkal – madárcsapdákat helyeznek ki, a mérgezett csalianyagot megtalálják és elfogyasztják a ragadozó madarak, így a parlagi sas is. Ráadásul rajtuk kívül
a tápláléklánc őket követő tagjai is elpusztulnak a méreg hatására
– hívta fel a figyelmet a nemzeti park igazgatója.
Az alkalmazott szer az idegméregként ható karbofurán, mely
kis mennyiségben is halálos lehet, és akár emberre is veszélyt jelent.
A szakértő így óva intett attól, hogy egy ilyen csalit valaki megérintsen, netán megnyalja utána a kezét. Az ilyen szert kihelyező személy azontúl, hogy
természetkárosítás és állatkínzás bűncselekményét követi el, emberi életet is veszélyeztet.
A jelenség észlelése után kutyás keresőegység megy ki a helyszínre, és felkutatja a kihelyezett csalikat, valamint a mérgezett tetemeket. Ezeket a szakszerű begyűjtést követően megsemmisítik, majd a keresők az eset felderítésében is részt vesznek. A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület egyetlen keresőegysége eddig közel kétszáz esetben járt sikerrel.
Az újonnan kiképzett két méreg- és tetemkereső kutya országos illetékességgel dolgozik majd, tehát a Kiskunsági Nemzeti Park – illetékességi területén túl – más parkok igazgatóságával is együttműködik, amennyiben a társszervezetek jelzik hasonló jelenségek észlelését.