Infostart.hu
eur:
385.2
usd:
331.85
bux:
120679.89
2026. január 16. péntek Gusztáv
Kollégiumba szeretne kerülni? Ezek az esélyei

Kollégiumba szeretne kerülni? Ezek az esélyei

Budapesten csaknem 15 ezer kollégiumi férőhely áll a felsőoktatásban tanuló hallgatók rendelkezésére, az árak havonta 20 ezer forint körül vannak – mondta az InfoRádiónak Vámosi Péter, a Hallgatói Önkormányzatok Országos Szövetségének elnökhelyettese.

„Az országban összesen körülbelül 45 ezer állami fenntartású férőhely áll a felsőoktatási hallgatók rendelkezésére. Ennek körülbelül egyharmada, 14500 férőhely a budapesti egyetemekhez tartozik” - közölte Vámosi Péter.

Elmondta, hogy

a legtöbb férőhely a Budapesti Műszaki Egyetemhez tartozik – körülbelül 3500 –,

amelyet egyedül az Eötvös Loránd Tudományegyetem férőhelyszáma közelít meg.

„Mivel az ELTE nagyobb intézmény, a BME hallgatói jobb helyzetben vannak a tekintetben, hogy ott a hallgatókra átlagosan több férőhely jut” - részletezte a HÖOK elnökhelyettese.

Kollégiumba szeretne kerülni? Ezek az esélyei

Vámosi Péter elmondta, hogy a nappali tagozatos hallgatóknak körülbelül 20 százaléka oldja meg kollégiumban a lakhatását.

„A Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájának felmérései szerint

országosan körülbelül 5000 hallgató felvételi kérelmét utasítják el.

Ez a szám fele-fele arányban oszlik meg Budapest és a vidéki intézmények között” - tudatta a HÖOK elnökhelyettese.

Hozzátette: ebben benne van az a tendencia is, hogy akit egyszer vagy kétszer már elutasítottak, a későbbi években már nem próbálkozik újra. Éppen ezért a valós igény ennél az aránynál nagyobb.

Elmondta, az elbírálásnál alapvetően a jelentkező szociális helyzetét vizsgálják az intézmények, de a tanulmányi eredmény is kisebb-nagyobb mértékben számít az értékelésben.

„Mivel az első éves hallgatók egyetemi tanulmányi eredményeit még nem lehet értékelni, szinte kizárólag a szociális helyzetüket értékelik. Az így kialakuló rangsorban betöltött helyük alapján tudnak bekerülni a kollégiumokba” - részletezte Vámosi Péter.

„Hogy az állami intézmények kollégiumi férőhelyeiért mekkora összeget kérhetnek el, egy kormányrendeleti szabályozza. Így

a férőhelyek 95 százaléka 20-22 ezer forint alatt van”

- közölte a HÖOK elnökhelyettese.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Csizmazia Gábor a furkósbotról és a Trump-paradoxonról: „Donald Trump kétszer lépte át a saját vörös vonalát”

Donald Trump amerikai elnök leginkább Ukrajna és a vámpolitika esetében lépte át a saját maga által felvázolt vörös vonalakat – mondta az InfoRádió Aréna című műsorában Csizmazia Gábor. A Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukács Intézet tudományos főmunkatársa szerint Donald Trump külpolitikai lépései inkább elbizonytalanították a szavazóit, semmint újakat hoztak volna mellé.
inforadio
ARÉNA
2026.01.16. péntek, 18:00
N. Rózsa Erzsébet
egyetemi tanár, Közel-Kelet-szakértő
Emelkedtek az amerikai tőzsdék, szárnyaltak a befektetési bankok

Emelkedtek az amerikai tőzsdék, szárnyaltak a befektetési bankok

A befektetők a geopolitikai események értékelése mellett a vállalati gyorsjelentésekre is már figyelnek a héten, ugyanis az amerikai nagybankok megnyitották a jelentési szezont. A befektetők eközben szoros figyelemmel kísérik, hogy milyen hírek érkeznek az amerikai-dán egyeztetésekről, hiszen Donald Trump továbbra sem mondott le Grönland megszerzéséről, viszont Iránnal kapcsolatban mintha valamelyest enyhült volna az elnök álláspontja, legalábbis a tegnap esti kijelentései erre utalnak – részben emiatt korrigál az arany, az ezüst, és az olaj ára a korábbi emelkedés után. Közben a chiprészvények a tajvani TSMC erős negyedéves jelentése után kaptak egy lökést. Részvénypiacokon összességében pozitív a hangulat, emelkednek az európai és az amerikai részvények is, köztük a ma jelentő befektetési bankok. Itthon a Mol árfolyama ma is jelentős pluszban van, miután Szijjártó Péter arról beszélt, hogy közel a megállapodás a NIS szerb olajvállalatban lévő orosz tulajdonrész megvásárlásáról.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×