eur:
408.03
usd:
375.17
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre

Mikor tüntetik el a politikai plakátokat?

A héten minden politikai óriásplakátnak el kellene tűnnie az utcákról, miután a kormányzati, a jobbikos és az LMP-s kampány is befejeződött.

Bár a kormányt nem köti a településképvédelmi törvény legutóbbi módosítása, mint a pártokat, megkezdték a nemzeti konzultáció nyomán indított, Soros Györgyöt ábrázoló plakátok eltávolítását az utcákról.

Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter múlt héten cáfolta a korábbi sajtóhírt, hogy a vizes világbajnokság megkezdése, illetve Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök érkezése miatt távolítják el a sokak által kritizált plakátokat, azzal indokolta a lépést, hogy eredetileg is csupán két hetesre tervezték e kampányt.

Felkerestük a Miniszterelnöki Kabinetirodát, hogy pontosan mikorra távolítják el a hirdetéseket, ám a tárca válaszában csupán annyit közölt, hogy a kampány július 15-ével lezárult, a plakátok eltávolítása a médiafelületek értékesítésével foglalkozó cég feladata, ebben a kormánynak nincs hatásköre.

Kérdésünkre, hogy várható-e újabb kormányzati plakátkampány, a minisztérium azt felelte, hogy amennyiben erről döntés születik, az eddigi gyakorlatnak megfelelően tájékoztatják a sajtót.

Az Index korábban arról írt, hogy csütörtökig kell eltávolítani a Soros-plakátokat. A kampányra szerződött társaságnak, a JC Decaux-nak 15-e után három munkanapja volt e feladatra.

Mivel a településképvédelmi törvény júniusi módosítása nyomán szintén július 15-éig élhettek a pártok korábban megkötött plakátszerződései, a Jobbik e határidő előtt megszüntette megállapodásait, így a párt „Magyar szívvel, józan ésszel, tiszta kézzel” plakátjait néhány napon belül szintén le kell kaparniuk vagy takarniuk a hirdetőknek - mondta az InfoRádiónak Jakab Péter, a Jobbik szóvivője.

"A kormányhivatal jogosult ellenőrizni a plakátok eltávolítását. Ha ez nem történik meg, akkor egy felszólítást intéznek a hirdető cégek felé. Két napjuk van ezt követően a cégeknek eltávolítani ezeket a plakátokat. Ha ez nem történik meg, akkor 150 ezer forint pénzbírságra számíthatnak plakátonként, tehát azt gondolom, hogy ezt nem fogja egy hirdető cég felvállalni" - fogalmazott.

Arra a kérdésre, hogy várható-e újabb jobbikos plakátkampány, Jakab Péter azt mondta, hogy a párt anyagi lehetőségei egyelőre azt engedik meg, hogy utcai standolásokon, fórumokon, szórólapokon, illetve az interneten továbbítsa üzeneteit.

Hadházy Ákos, az LMP társelnöke nem tudta megmondani, hogy mikorra takarítják el pártja nemrég kihelyezett plakátjait, ám aláhúzta, hogy a kampányukra vonatkozó szerződés július 15-éig szólt. Az esetleges újabb LMP-s kampányra vonatkozó kérdésre a politikus a következőket mondta:

 "Jelen pillanatban sem tisztességes már a helyzet, amikor a kormánynak milliárdjai vannak erre, az ellenzéki pártoknak pedig töredéke jut erre az ügyre. De mégis ez egy nagyon fontos megjelenési eszköz és nyilván tervezzük. Azt, hogy ez milyen formában, mikor hogyan történik meg, jelen pillanatban még kétséges".

A kormánypátok által júniusban elfogadott módosítás értelmében a pártok és az általuk-, valamint a költségvetésből közvetlenül - jelentős összegben - támogatott szervezetek már csak a mindenféle kedvezmények nélküli listaáron hirdethetnek óriásplakátokon.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×