eur:
409.55
usd:
360.89
bux:
84947.5
2025. április 11. péntek Leó, Szaniszló
Itt az e-recept, totálisan átalakul a rendszer

Itt az e-recept, totálisan átalakul a rendszer

A napokban indul az e-recept kísérleti programja, a novemberben élesben induló rendszer tesztelését harminc patikában kezdik meg. Bőven vannak még azonban ismeretlen részletek - például hogy írja alá a beteg az elektronikus receptet?

Március elején harminc patikában indul az a kísérleti program, amely augusztus közepéig az e-recept alkalmazását igyekszik tesztelni. A gyógyszertárak ezt követően, szeptember elejétől már csatlakozhatnak a rendszerhez, az éles indulás pedig novemberben lesz. Ekkor már minden orvosnak és gyógyszerésznek alkalmaznia kell az e-receptet, be kell jelentkeznie a rendszerébe – tudta meg a Magyar Nemzet Hankó Zoltántól, a Magyar Gyógyszerészi Kamara elnökétől. Ahhoz, hogy mindez a határidőre tényleg beindulhasson, az orvosok vényfelíró programját is fejleszteni kell, a kontrollt is biztosítani kell, a szükséges jogszabályi korrekciókat is el kell végezni. Emellett mindenkinek – orvosnak, betegnek és gyógyszerésznek egyaránt – minden rá vonatkozó dologgal tisztában kell lennie.

Elég sok ismeretlen rész van még a rendszerben, ami viszont több előnnyel is járhat majd. A lap összeállításából szemezgettünk:

  • Garancia kell arra, hogy a patikusokhoz a rendszerben eljutó e-receptet létező orvos állította ki.
  • A rendszer csak szabályos vényeket fogadjon be, vagyis kiküszöböljék azt, hogy az orvos esetleg nem megfelelő támogatással írja fel a gyógyszert, nem megfelelő mennyiséget rendel belőle.
  • Kellene "jelképes" recept is, vagyis egy igazolásféle azért, hogy nyomon követhető legyen, milyen recepteket kaptunk - és esetleg nem váltottunk ki (például amikor a pénz híján lévő beteg "legózni" kényszerül a receptekkel).
  • Ki és hogy válthatja ki azokat a recepteket, amelyeket a "tulajdonosuk" nem tud (mert mondjuk ágyhoz kötött)?
  • Biztosítani kell, hogy az e-receptet aláírhassa a beteg.
  • Orvos és patikus melyik recepteket láthatja és mennyi időre visszamenőleg?
  • Eltűnnek a dátum nélküli, "biankó" receptek.
  • Kiderül, ha valaki ugyanazzal a bajjal két különböző orvoshoz jár és kap receptet.
  • Egyszerűbbé válik az elszámolás az Országos Egészségpénztárral.
Címlapról ajánljuk
Szakértő: fordított Nixon-stratégiával választaná le Donald Trump Moszkvát Pekingről

Szakértő: fordított Nixon-stratégiával választaná le Donald Trump Moszkvát Pekingről

Donald Trump egyfajta „fordított Nixon-stratégiával” próbálkozik, igyekszik Oroszországgal jobb kapcsolatot kialakítani, hogy így eltávolítsa Kínától – fogalmazott az InfoRádióban Eszterhai Viktor, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa. Szerinte ennek a taktikának a része a Kínára kivetett hatalmas vám, de a cél érdekében feloldhatják az Oroszország elleni szankciókat is.

Kemenesi Gábor a száj- és körömfájás vírus eredetéről: nem kell előállítani, ott van a réten

A virológus szerint a ragadós száj- és körömfájás vírusa valóban előállítható kémcsőben, de nincs sok értelme, mert több ázsiai országban begyűjthető a réteken, hiszen ott folyamatosan jelen van és fertőz. Kemenesi Gábor arról is beszélt az InfoRádióban, hogy mi utalhat mesterséges előállításra egy vírusnál.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.14. hétfő, 18:00
Magyar Levente
a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára
Vámpofonok és szakadások után erősödéssel zárták a hetet New Yorkban

Vámpofonok és szakadások után erősödéssel zárták a hetet New Yorkban

Hatalmas kilengéseket láthatunk a világ tőzsdéin: tegnapelőtt még annak örültek kitörő lelkesedéssel a befektetők, hogy Donald Trump amerikai elnök Kína kivételével egy 90 napos szünetet rendelt el a vámintézkedéseknél, tegnap viszont már újra az eladók kerültek fölénybe az amerikai tőzsdéken, ahol a vezető indexek 2,5-4,5 százalék mínuszba estek. Ma reggel jól indult a nap az európai börzéken, jött azonban a hangulatromlás, mivel bejelentette Kína, hogy 84%-ról 125%-ra emelik az amerikai termékekre a vámokat, válaszul Trump elnök tegnapi bejelentésére. Estére az amerikai tőzsdék is elindultak felfelé, és végül a három fő index az egész hetet a pozitív tartományban zárta. Május 8-án lesz a Portfolio Investment Day 2025 befektetési konferenciánk, ahol profi szakemberek osztják meg befektetési ötleteiket, legyen szó a részvény-, állampapír-, nyersanyag-, kripto-, ingatlan- vagy műtárgypiacról. Most érdemes jelentkezni! Információ és jelentkezés.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×