A kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997-es rendelet pontosan előírja, milyen szűrővizsgálatokra kell a háziorvosnak elküldenie a még panaszmentes pácienst. A rendszeres szív-, és érrendszeri vizsgálatok mellett bizonyos életkoron felül a férfiaknak prosztata, a nőknek mell és méhnyakrák, mindkét nemnek pedig emésztőszervei szűrésen kell részt vennie. Selmeczi Kamill, az Alapellátó Orvosok Országos Szövetségének elnöke úgy látja, a jogszabály betartására nincsenek meg a tárgyi feltételek és a beteget is érdekeltté kellene tenni.
"Kapacitás kell.
Rendelőintézeti, szakorvosi óraszám mellérendelve személyzet és megfelelő diagnosztikai háttér."
A szintén háziorvosként dolgozó, korábban szakfelügyeletet is ellátó Komáromi Zoltán azt mondta, az egészségügy alulfinanszírozottsága miatt csak a háziorvoson múlik a rendelet betartása.
"Ezt a jogszabályt annak idején, abban a jogi környezetben megalkották, nem korszerűsítették, nem tettek mellé pénzt és nem is ellenőrzik, így az orvosok szakmai lelkiismeretén múlik, hogy a praxisában azoknak a vizsgálatát megszervezze, akik rábízták az életüket."
Bár a forrásoldalról még nem született teljes megoldás, az egészségügyi kormányzat több intézkedéssel segítette az elmúlt években azt, hogy a szűrővizsgálatokat minél szélesebb körében elvégezzék - mondta Rácz Jenő, a Magyar Kórházszövetség tudományos tanácsának elnöke.
„Nyilvánvaló, hogy a szűrések nemcsak a háziorvosok nyakába kell terhelni, hanem
a teljes egészségügyi ellátórendszernek kell ezeket a feladatokat ellátni.
Nem véletlenül alakult meg az országosan több mint 50 egészségfejlesztési iroda. Kimennek a lakossághoz, egy-egy alkalommal 60 ember szűrővizsgálatát - EKG, légzésfunkciós vizsgálat, általános állapotfelmérés, hasi ultrahang - végzik el.”
Az 1997-es rendeletet a Magyar Onkológusok Társaságának elnöke szerint sem lehet ma betartani. Mangel László, a Pécsi Tudományegyetem Onkoterápiás Intézet intézetvezetője úgy látja, a személyi és a tárgyi feltételek is hiányoznak ehhez, és a betegek sem eléggé motiváltak.
"Ez nem kivitelezhető. Így, ahogy a háziorvosok mondják, nem biztos, hogy kapacitással bírná az egészségügyi rendszer."
Mangel László közölte, jelenleg jó esetben
a magyar lakosság fele jár szűrésekre.