eur:
405.76
usd:
357.05
bux:
92964.32
2025. április 26. szombat Ervin
Még életveszélyes a Balaton jege

Még életveszélyes a Balaton jege

Életveszélyes a balatoni jég, egyelőre nem lehet rajta korcsolyázni. A part mellett azonban már vannak olyan területek, ahol lehet sportolni. A rendőrség folyamatosan ellenőrzi a szabályok betartását – mondta az InfoRádiónak Horváth László, a Balatoni Vízirendészeti Rendőrkapitányság vezetője. A magyarországi folyókon is egyre erősebb a jégzajlás, már a Dunán is törni kellett a jeget – mondta Siklós Gabriella, az Országos Vízügyi Főigazgatóság szóvivője.

„A Balaton jege még most is abszolút életveszélyes, annak ellenére is, hogy már vannak olyan part menti területek – főleg a déli parton és kis, zárt öblökben –, ahol 15-16 centis a jégvastagság” - mondta Horváth László.

Összegezte: eszerint

a part mellett már vannak olyan területek, ahol biztonsággal a jégen lehet tartózkodni, viszont a Balaton teljes jégfelülete még életveszélyes.

„A hétvégén is történt beszakadás, ami ugyan nem volt végzetes, de arra hívja fel a figyelmet, hogy a megfelelőnek tűnő és vastag jég mellett is vannak olyan területek, ahol a rendkívül erős szél felbontotta a jeget, és ezek a rendkívüli hideg napokon visszafagytak. Ezeknek a vékony jégfelületeknek a vastagságát pedig felülről nem lehet tudni pontosan” - figyelmeztetett a Balatoni Vízirendészeti Rendőrkapitányság vezetője.

Hangsúlyozta: összességében azt kell mondani a teljes balatoni jégfelületre, hogy

nem biztonságos, életveszélyes.

Hozzátette, hogy a tópart mellett azonban vannak olyan területek, ahol nyáron is nagyon kicsi a vízmélység, ezek a területek most szinte mederig lefagytak. Itt a vízi rendőrök nem fognak eljárni, viszont a teljes tófelületre nem lehet kijelenteni, hogy biztonságos.

„Ezért mindenkit arra figyelmeztetünk, hogy a part menti jégen túli, messzebb lévő vízfelületen való tartózkodást kerülje, hiszen nem lehet tudni, hogy jelenleg a jégvastagság mindenhol meghaladja-e a biztonságosnak ítélt 10 centimétert” - közölte a Balatoni Vízirendészeti Rendőrkapitányság vezetője.

Elmondta, hogy természetesen a kapacitásaiknak megfelelően folyamatosan ellenőrzik a jégfelületet és a jégen tartózkodást.

Elsősorban a tiltásokat tartatjuk be, mivel nem lehet éjszaka és korlátozott látási viszonyok között a jégen tartózkodni, nem lehet járművel a jégre menni, és nem lehet a kikötők és a veszteglőhelyek területén a jégre menni – ismertette a szabályokat Horváth László.

Még életveszélyes a Balaton jege

„Ha valaki alatt beszakad a jég, a legfontosabb, hogy azonnal kérjen segítséget a 112-es vagy a 1917-es segélyhívó telefonszámon. Ha valaki olyan helyen esik a vízbe, ahol mély a víz, fontos, hogy meg kell próbálni nem elmerülni, és ha sikerül, fel kell húzni a lék falára, utána pedig a nyomáspontokat csökkentve meg kell próbálni kikúszni a jégről” - sorolta a legfontosabb tudnivalókat a Balatoni Vízirendészeti Rendőrkapitányság vezetője.

Törik a jeget a Dunán

Egyre erősebb a jégzajlás a magyarországi folyókon, már a Dunán is törni kellett a jeget – mondta Siklós Gabriella, az Országos Vízügyi Főigazgatóság szóvivője.

„Egyre erősebb a jégzajlás a Dunán, vasárnap reggel a Dunán is el kellett kezdeni törni a jeget a Győr-Gönyüi Kikötőben."

Itt elsősorban az a cél, hogy a vízi létesítményeket meg lehessen közelíteni” - közölte Siklós Gabriella.

Hozzátette: a Duna egész magyarországi szakaszán befedték a hajózási útjeleket, a bójákat, és erről a hajózási hatóságok értesítették a hajósokat.

Most egyértelműen az a kollégáink feladata, hogy folyamatosan figyeljék a jelenségeket – mondta.

Közölte: „a Tiszán igazából beállt a jég, tehát most már gyakorlatilag a magyarországi szakaszon Szegedig áll a jég.”

„Ehhez egyelőre nem kell hozzányúlni jégtörő hajókkal, hiszen ez a helyzet most viszonylag ideálisnak mondható. Ha nem érkezik egy árhullám, akkor nem is kell törni itt a jeget” - mondta az Országos Vízügyi Főigazgatóság szóvivője.

Hozzátette: itt nyilván ugyanaz a feladat, mint a Dunán, vagyis biztosítani kell, hogy a kikötőket, a vízi létesítményeket meg lehessen közelíteni. Ezért egyelőre Szegeden dolgozik egy jégtörő hajó.

„Ott, a kikötőben azért egyre nehezebb a helyzet, hiszen egyre komolyabb a jég vastagsága, de egyelőre még megbirkóznak vele a kollégák” - mondta Siklós Gabriella.

A Balatonon, Siófokon most már 10-12 centiméteres a jég. A Sió-zsilipen továbbra is engedjük a vizet, hiszen a zsilipet sikerült jégteleníteni, és így a vízleeresztés továbbra is folyik – egy úgynevezett szinten tartó eresztés folyik most – tudatta az Országos Vízügyi Főigazgatóság szóvivője.

KAPCSOLÓDÓ HANG

VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
Több mint tíz éve nem volt példa arra, ami most jön Szilágyi Áron karrierjében

Több mint tíz éve nem volt példa arra, ami most jön Szilágyi Áron karrierjében

Május első hétvégéjén a szöuli Grand Prix-n a párizsi olimpia óta először lép pástra Szilágyi Áron. Boczkó Gábor szövetségi kapitány az InfoRádióban elmondta: a májusi, madridi világkupáig és a júniusi, genovai Eb-ig az a legfontosabb, hogy műtétje után újra elkapja a versenyhangulat a háromszoros olimpiai bajnokot, érezze a miliőt, és akkor sikerre éhesen állhat oda az egyes asszókra az év legfontosabb versenyein.

Zelenszkij elnök megköszönte Donald Trumpnak a „jó találkozót”

Rövid megbeszélést tartott Donald Trump amerikai elnök Volodimir Zelenszkij ukrán államfővel szombaton a Vatikánban, és megállapodtak abban, hogy újabb tárgyalást tartanak, küldöttségeik pedig dolgoznak a megszervezésén – mondta el újságíróknak Szerhij Nyikiforov, az ukrán elnök sajtótitkára.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.28. hétfő, 18:00
Csányi Péter
az OTP Bank vezérigazgató-helyettese, kinevezett vezérigazgató
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×