eur:
410.89
usd:
392.21
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér

Szijjártó: a migráció nem jó válasz a kihívásokra

Magyarország álláspontja szerint a migráció nem jó válasz sem Európa munkaerőpiaci problémáira, sem a demográfiai kihívásaira - mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter az M1 aktuális csatornán pénteken.

A tárcavezető kifejtette: a hét elején Luxembourgban az uniós külügyminiszterek az EU globális stratégiáját vitatták meg, és az látszik, hogy az uniós intézményeknél még mindig nem sikerült átállítani a bevándorláspolitika fókuszát, hiszen továbbra is az elosztásról, a migrációs csatornák szélesítéséről és az ide készülők inspirálásáról van szó. Magyarország ezzel ellentétes állásponton van: az ország szerint meg kell szüntetni a bevándorlási nyomást, mert az nem jó válasz a kontinens gondjaira - magyarázta.

Szijjártó Péter kiemelte: ezért egyoldalú nyilatkozatot fűztek az uniós stratégiához világossá téve, hogy "semmilyen európai uniós testület által elfogadott stratégia nem írhatja felül" a tagállamok hatásköreit a bevándorlás szabályozása tekintetében, és senki nem kényszeríthet ránk "olyan bevándorlási politikát, amelyet a magyar emberek elutasítottak".

Arra is kitért, hogy a Brexittel kapcsolatban Magyarország ragaszkodik ahhoz, hogy az EU és Nagy-Britannia gazdasági, kereskedelmi és befektetési kapcsolatainak a lehető legrugalmasabbnak kell maradniuk, és az ott dolgozó legalább hárommillió uniós polgár jogait meg kell védeni. Hozzátette: a Nagy-Britanniában élő magyar közösségről minden miniszter kollégája elismerően beszélt, és nem kérdés, hogy a magyarok hozzájárulnak az ország fejlődéséhez.

A szíriai helyzettel kapcsolatban a külügyminiszter közölte: nem katonai, hanem politikai megoldásra van szükség, de az "egyre távolabb kerül". Az EU-nak korlátozott szerepe van a megoldásban, ehhez az Egyesült Államoknak és Oroszországnak kell megállapodnia - vélekedett.

A Kossuth Rádió 180 perc című műsorában Szijjártó Péter arról is beszélt, hogy Törökország esetében hibát követett el az EU, amikor hagyta, hogy az a képzet alakuljon ki az országban, hogy a vízummentesség és a bevándorlási megállapodás betartása között közvetlen kapcsolat van. Most az unió "kényszerpályán van", hiszen a vízummentesség megadásához feltételeket kell teljesítenie Törökországnak, de a nyugat-balkáni útvonal lezárását követően egyértelműen csökkent a bevándorlási nyomás - mutatott rá. Hozzáfűzte: ráadásul a szíriai kérdés is befolyásolja a fejleményeket, így nagy bajt hozhat ez a törékeny helyzet.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×