eur:
407.65
usd:
371.6
bux:
81356.38
2025. április 7. hétfő Herman

Dömötör Csaba: ravaszkodik Brüsszel

A Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkára szerint Brüsszel tart az október 2-i népszavazástól és mindent megtesz annak érdekében, hogy ellehetetlenítse a referendumot; "ravaszkodnak" és folyamatosan nyomást gyakorolnak.

Dömötör Csaba sajtótájékoztatóján hangsúlyozta: különösen megdöbbentőek azok a brüsszeli nyilatkozatok, amelyek a népszavazás intézményét támadják. Mint mondta, a népszavazás a demokrácia egyik alapvető intézménye, "ezért arra kérünk minden uniós vezetőt, hogy ne akarja megvédeni Európát az állampolgároktól, végre vegye figyelembe az aggodalmaikat".

Szerinte a népszavazás Európát is erősítheti. Mint mondta, "olyan Európát szeretnénk", amely képes megvédeni a közösségeit, a kultúráját és képes fenntartani a biztonságot az állampolgárok számára.

Dömötör Csaba azt mondta: Brüsszel már meghozta döntését a kvótacsomagról, ha rajtuk múlna, lenne kötelező elosztási eljárás a tagországok között és lenne pénzbüntetés is, ha ebben valaki nem akar részt venni, továbbá a családegyesítéseket is megkönnyítenék. Hozzátette: most a tagállamokon a sor, amelyek megakadályozhatják ezeknek a döntéseknek az életbe lépését.

Az államtitkár az Európai Bizottság elnökének szerdai évértékelőjéből kiemelte, Jean-Claude Juncker arra kérte a szlovák elnökséget: sürgesse a tagállamokat annak érdekében, hogy a bevándorlók szétosztását tekintve több szolidaritást vállaljanak. Emlékeztetett arra is, hogy a bizottság elnöke korábban azt is kijelentette: olyan állandó mechanizmust akarnak felállítani a bevándorlók szétosztására, amely automatikusan elindul sürgős esetekben. Dömötör Csaba szerint ebből is jól látszik, hogy Brüsszel tovább erőlteti a kvótacsomagot.

Kijelentette: kiemelt magyar érdek, hogy Brüsszel minden elemét visszavonja a kvótacsomagnak. Ezt azonban a parlamenti államtitkár szerint csak akkor fogja Brüsszel megtenni, ha sokan vesznek részt a népszavazáson.

A nyilatkozatok mellett Dömötör Csaba szerint más eszközöket is bevet Brüsszel a nyomásgyakorláshoz, ilyen például a pénzbüntetés kilátásba helyezése azoknak az országoknak, amelyek nem akarnak részt venni a betelepítési programban. Hangsúlyozta: a bevándorlónkénti 78 millió forint esetében nemcsak az összeg mértéke, hanem a ténye is felháborító.

Azzal összefüggésben, hogy felmerült, Brüsszel csökkentené a közép-kelet-európai országok számára biztosított fejlesztési forrásokat, ha ezek az országok nem akarnák életbe léptetni a kvótacsomagot, Dömötör Csaba azt mondta: "szeretnénk tisztázni, hogy az uniós forrásokat nem valamiféle kegyelemadománynak tekintjük, hanem kompenzációnak azért, hogy Magyarország az uniós csatlakozással megnyitotta piacait".

Dömötör Csaba arra is emlékeztetett: Jean Asselborn luxemburgi külügyminiszter nemrég Magyarország uniós tagságának felfüggesztésével is fenyegetőzött a bevándorlási helyzet kapcsán. Ezt az államtitkár nyílt nyomásgyakorlásnak, abszurdnak és sértőnek nevezte minden magyar ember számára. Hozzátette: erős Európában "vagyunk érdekeltek, ez azonban nem jelenti azt, hogy nem emeljük fel a szavunkat akkor, ha az unió egyes vezetői elveszítik a kapcsolatot a valósággal és súlyos következményekkel, súlyos veszélyekkel járó döntéseket hoznak".

Újságírói kérdésre válaszolva, miszerint egy kormánypárti parlamenti képviselő, Móring József Attila tanácskozásra hívta a választókerületi polgármestereket, Dömötör Csaba azt mondta: úgy tudja, ezt több képviselő is megtette, az egyeztetések célja pedig, hogy konzultáljanak arról, milyen hatásai lehetnek a brüsszeli kvótacsomagnak. A csomag ugyanis szerinte a településeket érinti leginkább, így a tanácskozásokat fontosnak nevezte. Felidézte: szükséges a helyi szintű konzultáció, mivel nemzetközi tapasztalatok azt mutatják, ahol eddig migránsokat telepítettek le, ott ezt a települések közt szétszórva tették. Azzal kapcsolatban, hogy az MSZP szerint mindez a letelepedési kötvényekkel van összefüggésben, Dömötör Csaba úgy reagált: ez abszurd és nevetséges, majd hozzátette, egészen biztos abban, hogy az egyeztetések során mindössze veszélyjelzésről van szó.

Címlapról ajánljuk
Európa és Oroszország fegyverkezése: a minőség, a pénz és az idő is különbség

Európa és Oroszország fegyverkezése: a minőség, a pénz és az idő is különbség

2024-ben mintegy háromszorosát költötték az európai NATO-tagállamok védelmi kiadásokra, mint Oroszország - olvasható az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány összeállításában. Horváth Sebestyén, az alapítvány elemzője kiemelte: azt is érdemes áttekinteni, mekkora különbség van az orosz és az európai fegyverek gyártási költségei között.

Forrong az autóipar: vezetőcserék sora jöhet a nagy cégeknél, miután befürödtek a villamosítással

A napokban a Volvo és a Seat-Cupra vezérigazgatói posztján is váltás történt, és a közeljövőben más autóipari konszerneknél is lehetnek hasonló személycserék. Szécsényi Gábor, Az Autó című szaklap főszerkesztője az InfoRádióban elmondta: a háttérben az áll, hogy nem halad jól a villamosítás, illetve az amerikai vámok is bonyolítják a helyzetet, melynek következtében sok gyártó ismét inkább a hibrid autókra koncentrál.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.07. hétfő, 18:00
Noszek Péter
a Nestlé Hungária ügyvezető igazgatója
Trump vámháborúja a magyar vállalatoknak is nagyon fájhat

Trump vámháborúja a magyar vállalatoknak is nagyon fájhat

Donald Trump április 2-án drasztikus vámintézkedéseket jelentett be, amelyek alapjaiban alakíthatják át a világgazdasági erőviszonyokat. Az Amerikai Felszabadítás Napjának nevezett program részeként 10%-os általános importvám lépett életbe április 5-től, április 9-től pedig országonként változó, akár 46%-os viszonossági vámokat is kivetnek – például Kínára 34%-ot, az EU-ra 20%-ot, Japánra 24%-ot. A tőzsdei árfolyamok már nagyot estek, mutatjuk, hogy milyen csatornákon keresztül hat a hazai nagyvállalatok működésére a vámháború. A hazai tőzsdei cégekkel és a magyar részvénypiaccal is foglalkozunk befektetési konferenciánkon, a május 8-i Portfolio Investment Day 2025-re itt lehet regisztrálni.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×