Infostart.hu
eur:
382
usd:
327.87
bux:
109139.66
2025. december 5. péntek Vilma

Csak egy hely van, ahol még a parlagfű se nő - másutt büntetnek

Júliustól akár ötmillió forintos is bírságot is kiszabhatnak a hatóságok, ha parlagfüves területet találnak. A tulajdonosoknak a hónap végéig kell mentesíteni az ingatlanjaikat – hívta fel a figyelmet Jordán László, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal elnökhelyettese.

Már kibújt a földből a parlagfű és egészen fejlett példányokat is lehet látni. A jogszabály szerint a földhasználó kötelezettsége, hogy június 31-ig a parlagfű virág bimbózását megakadályozza, majd ezt a virágbimbó-mentes állapotot fenntartsa. Tehát legkésőbb addig, hogy a parlagfű eljut egy virágzás-közeli állapotba, mentesíteni kell tőle a területeket – mondta el az InfoRádiónak a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal elnökhelyettese.

Jordán László utalt arra, hogy a védekezés időszaka a közelmúltban volt, amikor a mezőgazdaságban gyomirtó szerek felhasználásával el tudták végezni a megelőző védekezéseket. A hatósági ellenőrzések pedig június 30-át követően indulnak.

Az ellenőrzés során a kormányhivatalok földhivatalai végzik a felderítést, és ha virágzó vagy bimbózó parlagfűvel szennyezett területet találnak, az adatokat rögzítik és az erről szóló jegyzőkönyvet átadják a növény- és talajvédelmi hatóságnak.

A növényvédelmi felügyelők fogják elindítani az eljárást, ami egyrészt a közérdekű védekezés elrendeléséből áll – ez a kényszerkaszálás -, amelynek során egy hatóság által megbízott vállalkozó fogja elvégezni a parlagfű-mentesítést. Az állam megelőlegezi ennek a költségeit, a későbbiekben pedig a mulasztó földhasználón behajtják ezeket a költségeket.

Ezt követően bírságot szabnak ki: ennek összege 15 ezer forinttól 15 millióig terjedhet. A bírság mértéke attól függ, hogy mekkora a parlagfűvel szennyezett terület nagysága. Figyelembe kell venni enyhítő és súlyosbító körülményeket is – ismertette az elnökhelyettes.

A parlagfűvel leginkább szennyezett terület Szabolcs-Szatmár, Bács-Kiskun és Somogy megye, de ahol nagyon sok az építkezés – például Pest megye környékén -, ahol megbolygatják a talajfelszínt, ott azonnal megjelenik a parlagfű.

"Jellemző erre a növényre, hogy rendkívül életre való, nagyon bírja a szélsőséges adottságokat is, ezért valóban csak a legzordabb szikes területeken – például a Hortobágyon – nem lehet vele találkozni, vagy pedig összefüggő erdőségekben, ahol szintén nem tud megélni. Minden más helyen számítani kell arra, hogy ha megbolygatják a talaj felszínét, azonnal megjelenik a parlagfű is" – hívta fel a figyelmet Jordán László.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Karácsonyi roham ide vagy oda, a kereskedelmi szövetség borúsnak látja a helyzetet

Karácsonyi roham ide vagy oda, a kereskedelmi szövetség borúsnak látja a helyzetet

Az Országos Kereskedelmi Szövetség álláspontja szerint még egy erős karácsonyi roham sem fogja egyenesbe hozni a kiskereskedelmi forgalom éves alakulását. Kozák Tamás, az OKSZ főtitkára szerint az árrésstopnak nincs jelentős hatása az élelmiszer-kereskedelem növekedésére, miközben az intézkedés jelentős károkat okoz az üzletláncoknak.

Orbán Viktor péntek reggel: a következő napokban derül ki, hogy a háború továbbterjed a mi irányunkba vagy letekerik a lángját

A Kossuth rádióban kezdte pénteki munkanapját a miniszterelnök. Elmondta: ha a háborút a harctéren kell megoldani, a fenyegetettség nőni fog – fogalmazott. Beszélt az orosz energiától való függésünkről, a gyenge Európáról, a Tisza Párt állítólagos programjáról és a kettős állampolgárság népszavazásának évfordulójáról is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.12.05. péntek, 18:00
Bódis László
a Kulturális és Innovációs Minisztérium innovációért felelős helyettes államtitkára, a Nemzeti Innovációs Ügynökség vezérigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×