Infostart.hu
eur:
392.7
usd:
338.36
bux:
121885.96
2026. március 7. szombat Tamás

Megismétlődhet a tavalyi migrációs hullám?

Reális veszély a török-EU menekültügyi megállapodás felbomlása a Migrációkutató Intézet vezető kutatója szerint, aminek eredményeként megismétlődhet a tavalyi migrációs hullám.

Horváth Dániel azt követően nyilatkozott az M1 aktuális csatornának, hogy a kutatóintézet munkatársai egy hétig tanulmányozták a törökországi migrációs közigazgatási rendszert. Kifejtette: amennyiben nem működik a megállapodás, az Európai Unió nem teljesíti a ráeső részt, például nem utalja át a soron következő összeget, a török hatóságok is bármikor dönthetnek a belső védelmi háló átalakítása mellett úgy, hogy az ország területén jelenleg kontroll alatt élő emberek elindulhatnak Európa felé. Ez pedig kiegészülhet az észak-afrikai térségből érkező illegális migrációs beáramlással.

A kutató szerint a törökök elégedetlensége érthető abból a szempontból, hogy Törökország 2011 óta csak saját forrásból biztosította a szírek befogadásának feltételeit. Miközben az EU úgy gondolja, hogy a megállapodás szerinti több milliárd eurós támogatás kompenzáció lenne Törökországnak az utóbbi öt évért, ez csak csepp a tengerben. Törökország eddig több mint 11 milliárd dollárt költött erre a célra - tette hozzá.

Megjegyezte: nemzetközi szervezetek is elismerik, hogy a törökországi befogadó állomásokon uralkodó állapotok versenyképesek az európai befogadó intézményekkel.

Az unió által 2018-ig biztosított összeg csak a szírek ellátására fordítódna, a határvédelmi intézkedések támogatásához nem járul hozzá, pedig Törökország ezzel kapcsolatban is erőfeszítéseket tett, a parti őrség kapacitásait például megduplázta. Ennek eredményeként az illegális migránsok visszatartása, egyike az EU-török menekültügyi megállapodás jól működő elemeinek.

Címlapról ajánljuk
Európa mozgolódik: sorkatonaság és haderőfejlesztés a háborúk árnyékában

Európa mozgolódik: sorkatonaság és haderőfejlesztés a háborúk árnyékában

Az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány elemzésében annak járt utána, hogy öt uniós tagállamban hogyan befolyásolja a munkaerőpiacra lépést és milyen társadalmi megítélése van a sorkatonaságnak. A fegyveres konfliktusok, geopolitikai kihívások egyre több európai országot sarkallnak arra, hogy visszavezessék a sorkatonai szolgálatot, illetve komoly haderőfejlesztések is indultak az utóbbi időben a kontinensen. A tanulmány szerzői, Szigethy-Ambrus Nikoletta és Erdélyi Dóra az InfoRádió Trendfigyelő című műsorában beszéltek a részletekről.

Szijjártó Péter: Ukrajna mindent egy lapra tesz fel, hogy ukránbarát magyar kormány legyen

A honvédség gépével, de bérelt utasszállítókkal is hozza haza a külügy az iráni háború miatt külföldön rekedt magyarokat. Az elmúlt napokban az ukránok bemutatkoztak, kiderült, milyenek is valójában – erről is beszélt az InfoRádió Aréna című műsorában Szijjártó Péter. A külgazdasági és külügyminiszter vázolta azt is, meddig eszkalálódhat a magyar-ukrán feszültség, illetve hogy milyen megoldással igyekeznek minimálisra csökkenteni a hazánkkal szembeni zsarolási potenciált a kőolaj ügyében.
inforadio
ARÉNA
2026.03.09. hétfő, 18:00
Lóga Máté
a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára, a Budapest Airport igazgatóságának elnöke
Megint elszállt az olajár - Ütötték a tőzsdéket

Megint elszállt az olajár - Ütötték a tőzsdéket

A héten a közel-keleti háború nyomta rá a bélyegét a tőkepiaci hangulatra, főleg az energiaárak megugrása miatt, amelyek inflációs és növekedési kockázatokat hordoznak magukban. Európában ugyan emelkedéssel indult a nap, azonban az olajár hirtelen megugrása újabb lefordulást hozott. Délutánra az európai és az amerikai tőzsdéken is csúnya esés alakult ki, a magyar piac is komoly nyomás alá került.  Itthon az OTP-re figyelnek a befektetők, a bankcsoport hajnalban tette közzé negyedéves számait: a negyedéves profit ugyan elmaradt a várttól, amire nem sűrűn van példa, de azért nagy dráma nincs, egész évben így is meglett a rekorderedmény. A rossz nemzetközi hangulat mellett viszont az OTP is jelentős mínuszban zárt.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×